Jak zachować się w przypadku aquaplaningu?

0
40
aquaplanning

Aquaplaning jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków podczas deszczu. Problemem jest woda stojąca na drodze, która w pewnych warunkach nie pozwala oponom na kontakt z nawierzchnią, co powoduje, że pojazd staje się całkowicie niekontrolowany i łatwo może dojść do wypadku. Można tego przynajmniej częściowo uniknąć, dostosowując styl jazdy i wybierając odpowiednie opony.

Jak i kiedy występuje aquaplaning?

Problem pojawia się, gdy opony nie są już w stanie wystarczająco szybko odprowadzać wody i tworzy się tak zwany klin wodny. Na początku woda jest wypychana przed oponę, a następnie dostaje się pod oponę. Opona traci wówczas kontakt z nawierzchnią. W zależności od przyczyn aquaplaningu, możemy również wydedukować środki, które można podjąć, aby mu zapobiec. Duży wpływ ma warstwa wody na drodze, rodzaj i głębokość bieżnika opony, prawidłowe napompowanie opony oraz prędkość samochodu.

Jak zapobiegać aquaplaningowi

Jakie są najczęstsze przyczyny aquaplaningu?

  • rodzaj i głębokość bieżnika opony.
  • zły stan opon (niewystarczająca głębokość bieżnika).
  • słabe lub niewystarczające ciśnienie w oponach.
  • duża ilość wody na drodze.
  • duża prędkość pojazdu.

Węższe opony są bardziej odporne na aquaplaning, ponieważ ciężar samochodu jest skoncentrowany na mniejszej powierzchni. Wąskie opony łatwiej przecinają wodę niż opony szerokie.

Jak zapobiegać aquaplaningowi?

Niezbędne są opony wysokiej jakości przeznaczone na dany sezon. Należy również regularnie sprawdzać głębokość bieżnika oraz prawidłowe ciśnienie w oponach.

Kolejnym ważnym krokiem jest dostosowanie prędkości i stylu jazdy do konkretnych warunków pogodowych. Jeśli pada deszcz, jest mokro lub na drodze tworzą się kałuże, zaleca się jechać powoli i nie hamować ani nie skręcać niepotrzebnie gwałtownie.

Unikaj stojącej wody, takiej jak kałuże, koleiny pokryte wodą lub woda spływająca z pól. Jeśli zauważysz koleiny na drodze, zwolnij i omiń je. Jeśli nie jest to możliwe, jedź z dala od najgłębszych kolein.

Podczas ulewnego deszczu obserwuj ślady swojego samochodu w lusterku wstecznym. Jeśli ślady te szybko się zamkną, istnieje duże ryzyko aquaplaningu.

Aquaplaning

Ostrożność o każdej porze roku

Należy pamiętać, że im głębszy wzór bieżnika opony, tym łatwiej rowki opony odprowadzają więcej wody. W praktyce oznacza to, że przy prędkości zaledwie 55 km/h bardzo realne jest wystąpienie aquaplaningu przy wzorze bieżnika 1,6 mm. Takie samo prawdopodobieństwo występuje w przypadku nowych opon, ale dopiero przy prędkości 80 km/h.

Jeśli jeździsz po mokrej nawierzchni, przewiduj, zmniejsz prędkość i pamiętaj o defensywnej jeździe, aby zapewnić bezpieczną jazdę. Innym ważnym środkiem zapobiegawczym jest regularna wymiana opon letnich, ale także zimowych, w zależności od pory roku. Zimą może wystąpić gwałtowna burza z piorunami, a na drodze może pojawić się duża ilość wody w krótkim czasie.

Unikaj stojącej wody na drodze, zwolnij do komfortowej, bezpiecznej prędkości i nie skręcaj gwałtownie. Staraj się, aby jazda była jak najbardziej płynna. Ryzyko aquaplaningu można oszacować na podstawie samochodu jadącego przed Tobą. Im szybciej gąsienice samochodu zamokną, tym większe ryzyko.

Co powinienem zrobić w przypadku aquaplaningu?

Wszystko zaczyna się od lekkiego drgnięcia kierownicy. Jest to wyraźny znak, że przed oponą tworzy się wspomniany wcześniej klin wodny. Następnie samochód unosi się i traci kontrolę nad pojazdem. W tym momencie nie należy się w żaden sposób dezorientować, zachować spokój i opanowanie. Unikaj ostrego pokonywania zakrętów, przyspieszania i hamowania. Możesz wpaść w poślizg i spowodować wypadek.

Z drugiej strony trzymaj kierownicę prosto i mocno w dłoniach (nie spazmatycznie). Najlepiej w pozycji „trzy czwarte do trzech”. Zwolnij przepustnicę i wciśnij sprzęgło, aby zwolnić koła napędowe. Zwalniaj stopniowo i ostrożnie, ponieważ gwałtowne zwolnienie przepustnicy może pogorszyć sytuację. Pod żadnym pozorem nie hamuj. Pojazd naturalnie zwolni, klin wodny zostanie usunięty, a opony ponownie zetkną się z nawierzchnią. Jeśli na drodze znajduje się dużo wody i nie ustępuje ona, zwolnij i jedź spokojnie i powoli.

przyczyny aquaplaningu

Często zadawane pytania

Jak powstaje aquaplaning?

Problem pojawia się, gdy opony nie są już w stanie wystarczająco szybko odprowadzać wody i tworzy się tzw. klin wodny. Na początku woda jest wypychana przed oponę, a następnie dostaje się pod oponę. Opona traci wówczas kontakt z nawierzchnią.

Jak można zapobiec aquaplaningowi?

Podstawą są dobre opony na daną porę roku, dostosowanie prędkości i stylu jazdy oraz powolna jazda w stojącej wodzie lub kałużach.

Co powinienem zrobić, jeśli doświadczę aquaplaningu?

Trzymaj kierownicę prosto i mocno w dłoniach (nie spazmatycznie). Zwolnij przepustnicę i wciśnij sprzęgło, aby zwolnić koła napędowe. Zwalniaj stopniowo i ostrożnie, ponieważ gwałtowne zwolnienie przepustnicy może pogorszyć sytuację. Pod żadnym pozorem nie hamuj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj