Bezpieczeństwo czynne vs bierne. Co to jest?

0
39
bezpieczeństwo czynne i bierne

Jaka jest różnica między bezpieczeństwem aktywnym a pasywnym? I co przez to rozumiemy? W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się temu, co to jest i jak to wszystko jest przydatne, gdy sytuacja staje się trudna.

Czym jest bezpieczeństwo aktywne?

Aktywna ochrona obejmuje tak zwane aktywne funkcje bezpieczeństwa. Są to systemy i asystenci w samochodzie, którzy aktywnie ingerują w proces jazdy, aby zmniejszyć ryzyko wypadku. Skutecznie zapobiegają kolizjom i utracie życia. Najbardziej znanym z nich są hamulce, ale jakie inne funkcje wchodzą w ich skład?

Asystent parkowania

Nawet parkowanie może być niebezpieczne, zwłaszcza w obszarach miejskich. Asystent parkowania ułatwia parkowanie, a czasem nawet jest w stanie zaparkować samochód niemal samodzielnie. Komputer mierzy odległość od innych samochodów i innych obiektów.

asystent parkowania

Czujniki parkowania

Podobnie jak asystent parkowania, czujniki parkowania pomagają w parkowaniu. Za pomocą sygnału dźwiękowego informują kierowcę o odległości od przeszkody znajdującej się za nim.

Moc silnika

Jak moc silnika może wpływać na bezpieczeństwo? Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów o dużej mocy. Jeśli Twój samochód może znacznie przyspieszyć w krótkim czasie, istnieje duża szansa, że będziesz w stanie uciec z niebezpiecznej sytuacji.

Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu

System ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu zbiera dane z kamer. Skanują one linie prowadzące i wysyłają informacje do procesora. System ten pomaga pozostać na swoim pasie ruchu i ostrzega w przypadku jego niezamierzonego opuszczenia.

Monitorowanie zmęczenia kierowcy

Wykrywanie zmęczenia kierowcy lub ADAS to zaawansowany system wspomagania kierowcy, który stale monitoruje zachowanie kierowcy. Zmęczony kierowca jest niebezpieczny, a jego zachowanie ma określone cechy. Gdy procesor je wykryje, wysyła sygnał wizualny lub dźwiękowy, że powinieneś zrobić sobie przerwę.

ABS

ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, zapewnia, że koła nie blokują się podczas hamowania. Dzięki temu samochód jest bardziej sterowalny. Jeśli wpadniesz w poślizg lub znajdziesz się na śliskiej nawierzchni, masz większe szanse na opanowanie sytuacji.

ESP

System ESP jest również powiązany z poślizgiem. Porównuje on kierunek jazdy z kierunkiem wskazywanym przez kierowcę. Rozpoznaje, czy kierowca wpadł w poślizg, a jeśli tak, spowalnia silnik. Jednocześnie zaczyna powoli hamować koła. ESP ułatwia radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.

Co to jest bezpieczeństwo pasywne?

Funkcje bezpieczeństwa pasywnego nie ingerują aktywnie w wrażenia z jazdy. Są na wypadek najgorszego. To ostatnia deska ratunku w razie wypadku. Ich zadaniem nie jest zapobieganie kolizji, ale minimalizowanie jej skutków. W skrajnych przypadkach, ratowanie życia.

Foteliki samochodowe dla dzieci

Foteliki samochodowe dla dzieci chronią delikatne ciało dziecka podczas wypadku. Nawet niewielkie uderzenie, które nie wyrządziłoby większych szkód, może być poważne dla dziecka, które wciąż się rozwija. Dlatego foteliki samochodowe dla dzieci mają specjalne funkcje ochronne. Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z fotelików samochodowych? Sprawdź to!

Zagłówki

W razie zderzenia zagłówek chroni kręgosłup szyjny i głowę. Aby był skuteczny, musi być ustawiony na odpowiedniej wysokości. Czubek głowy i zagłówek powinny znajdować się mniej więcej w tej samej płaszczyźnie. Sprawdź to, kładąc dłoń na głowie. Palce powinny dotykać górnej części zagłówka.

Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa utrzymują pasażera w fotelu w razie wypadku. Zapobiegają one na przykład wyrzuceniu ciała z samochodu lub uderzeniu w kierownicę lub deskę rozdzielczą. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają je zapięte.

Pasy bezpieczeństwa

Poduszka powietrzna

Poduszka powietrzna chroni przed silnym uderzeniem w deskę rozdzielczą. W razie kolizji napełnia się i opróżnia ponownie po kilku sekundach.

Nadwozie

Sztywne nadwozie, które prawie nie odkształca się przy uderzeniu, jest ważnym elementem bezpieczeństwa. Dzięki temu przedział załogi pozostaje niemal nienaruszony. W przypadku bardziej miękkich nadwozi zderzenie może spowodować poważne deformacje, które narażają pasażerów na niebezpieczeństwo.

System eCall

System eCall rozpoznaje, kiedy doszło do zderzenia. Skontaktuje się ze służbami ratunkowymi i powiadomi je o lokalizacji użytkownika za pośrednictwem łącza danych. Umożliwi także rozmowę z dyspozytorem przez głośnik. Jeśli nie odbierzesz, nie ma to znaczenia, służby rat unkowe i tak przyjadą. W razie potrzeby system można również aktywować ręcznie.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest bezpieczeństwo czynne?

Bezpieczeństwo czynne obejmuje tak zwane funkcje bezpieczeństwa czynnego. Są to systemy i asystenci w samochodzie, którzy aktywnie ingerują w jazdę i zmniejszają ryzyko wypadku.

Czym jest bezpieczeństwo czynne?

Najbardziej znane są hamulce, a następnie asystent parkowania, czujniki parkowania, ale także ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, ABS lub ESP.

Czym jest bezpieczeństwo bierne?

Pasywne funkcje bezpieczeństwa nie wpływają na wrażenia z jazdy w żaden aktywny sposób. Są na wypadek najgorszego. To ostatnia deska ratunku w razie wypadku. Ich zadaniem nie jest zapobieganie kolizji, ale minimalizowanie jej skutków. W skrajnych przypadkach ratowanie życia.

Czym jest bezpieczeństwo bierne?

Bezpieczeństwo bierne obejmuje foteliki samochodowe dla dzieci, zagłówki, pasy bezpieczeństwa, a także poduszki powietrzne i systemy eCall.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj