Jazda defensywna – czy znasz zasady bezpiecznej jazdy?

0
35
Co to jest jazda defensywna

Jazda defensywna jest nauczana w szkołach jazdy, ale także na specjalnych kursach. Czy wiesz, jak zachowywać się na drodze, aby uniknąć wypadków? Dołącz do nas, aby odświeżyć wiedzę.

Bezpieczeństwo za kierownicą i bezpieczeństwo na drodze. Te dwa pojęcia zależą od każdego kierowcy z osobna. Chociaż policja stara się zapobiegać wykroczeniom za pomocą różnych środków zapobiegawczych, ostatecznie wszystko zależy od nas.

Przestrzeganie przepisów jest ważne nie tylko ze względu na system punktowy, ale przede wszystkim po to, abyśmy zawsze dotarli do domu bez szwanku. Jazda defensywna jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu. O co w tym wszystkim chodzi?

Czym jest jazda defensywna

Jazda defensywna = bezpieczna jazda. Termin ten został ukuty w latach 50. przez Amerykanina Harolda Smitha, który później założył National Professional Driver Training Society. Początkowo jego celem było zmniejszenie wskaźnika wypadków, który w tamtym czasie był alarmujący. Na drogach ginęło więcej ludzi niż na wojnie.

Nazwał on jazdę defensywną stylem jazdy, który spełniał pięć ustalonych filarów. Nie jest to więc puste, nieokreślone wyrażenie, które każdy może interpretować według własnego uznania. Wręcz przeciwnie, jest to „ustandaryzowany” styl jazdy, który spełnia określone zasady.

Zasady te opierają się na tym, w czym kierowcy najczęściej popełniają błędy i co w większości przypadków prowadzi do wypadków. Zasady defensywnej jazdy rozprzestrzeniły się na całym świecie i są obecnie nauczane w szkołach jazdy, a także na specjalnych kursach poświęconych bezpiecznemu zachowaniu na drodze.

Czas reakcji kierowcy odgrywa kluczową rolę w jeździe defensywnej, gdzie zdolność do szybkiego postrzegania i odpowiedniego reagowania na otaczającą sytuację może w znacznym stopniu przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze.

Jazda defensywna w Polsce

Obecnie jazda defensywna jest powszechnym standardem w szkoleniach kierowców flotowych w krajach rozwiniętych. Jednak w Polsce pierwsze szkolenia z jazdy defensywnej pojawiły się dopiero w 2000 roku. Chociaż idea jazdy defensywnej wśród kierowców flotowych w Polsce jest już dość rozpowszechniona, wiedza wśród osób prywatnych jest czasami bardzo niska.

Nawet dzisiaj można zapisać się na różne kursy jazdy defensywnej. Chociaż jest to w jakiejś formie wbudowane w program nauczania szkół jazdy, nie zawsze jest to poruszane przez poszczególne instytucje w takim stopniu, w jakim byłoby to pożądane.

Jakie są korzyści z jazdy defensywnej

Jazda defensywna zapewnia bezpieczeństwo. Pozwala uniknąć zdecydowanej większości najczęstszych wypadków drogowych, w tym przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu itp. Ale uwaga, nie chodzi tylko o to, że nie popełniasz tych błędów.

Ogromną zaletą tego stylu jazdy jest to, że można uniknąć błędów innych. Jeśli jesteś ostrożny i przewidujący, w porę zauważysz, że ktoś jedzie niebezpiecznie. Zareagujesz, zanim dojdzie do najgorszego.

Wielu ekspertów na całym świecie badało ten styl jazdy i ich badania wykazały następujące korzyści:

 • Zmniejsza liczbę wypadków
 • Zwiększa bezpieczeństwo na drodze
 • Zmniejsza zużycie samochodów
 • Jest bardziej przyjazny dla środowiska

Tak więc oprócz braku mandatu za przekroczenie prędkości, defensywna jazda daje większą kontrolę nad sytuacją i poprawia zdolność przewidywania. Opłaca się to zarówno w miastach, jak i na odległych obszarach, gdzie możesz zostać zaskoczony przez zwierzęta.

zasady jazdy defensywnej

Zasady defensywnej jazdy

W tekście kilkukrotnie wspominaliśmy o zasadach defensywnej jazdy. Które z nich się do nich zaliczają? Przyjrzyjmy się najpierw tym bardzo oryginalnym, sformułowanym przez ojca defensywnej jazdy, Harolda Smitha:

 1. Przewiduj, co się stanie. Według Smitha powinieneś jeździć w taki sposób, abyś był w stanie przewidzieć, co wydarzy się w ciągu najbliższych 15 sekund. I to nie tylko w odniesieniu do samochodu przed tobą. Bądź świadomy innych rzeczy, które dzieją się wokół ciebie.
 2. Korzystaj zwidzenia peryferyjnego. Jak wspomniano w pierwszym punkcie, należy również zwracać uwagę na pieszych, innych kierowców lub osoby, które nie stoją na przejściu, ale mogą niespodziewanie wbiec pod koła. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
 3. Nie skupiaj siętylko na samochodzie przed Tobą. Patrz w bok.
 4. Patrz wlusterka wsteczne. Używaj ich, aby mieć oko na otoczenie.
 5. Daj się poznać. Można to zrobić za pomocą kierunkowskazów lub klaksonu, a także poprzez kontakt wzrokowy i inne mniej „oczywiste” sposoby, które są równie ważne.

10 zasad ekologicznej i defensywnej jazdy

10 zasad ekologicznej i defensywnej jazdy:

 1. Umiejętnie kontroluj pedał gazu i hamulca. Jeśli nie musisz się zatrzymywać, nie rób tego, ponieważ ruszanie zużywa więcej paliwa niż stopniowe przyspieszanie. Gdy musisz zwiększyć prędkość, używaj pedału przyspieszenia tylko do 3/4 jego głębokości. Gdy przyspieszenie nie jest konieczne, zdejmij nogę z gazu i wykorzystaj energię kinetyczną pojazdu.
 2. Nie przeciążaj sprzęgła i korzystaj z hamowania silnikiem. Jazda na biegu jałowym z wciśniętym sprzęgłem zwiększa zużycie paliwa i ogranicza kontrolę nad pojazdem.
 3. Jeździć zodpowiednią prędkością obrotową silnika, najlepiej do 2500 obr/min w przypadku benzyny i 2000 obr/min w przypadku oleju napędowego.
 4. Zminimalizuj masę pojazdu. Nie należy przewozić zbędnych ładunków, ponieważ każdy kilogram wpływa na zużycie paliwa.
 5. Utrzymuj pojazd w dobrym stanie technicznym. Regularnie wymieniaj filtry i olej silnikowy oraz dbaj o układ napędowy i opony, w tym o ciśnienie.
 6. Rozsądnie korzystaj z klimatyzacji. Jej włączenie może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10-20 %. Przewietrz wnętrze samochodu przed jego uruchomieniem, aby zmniejszyć zużycie energii i paliwa. Jeśli to możliwe, korzystaj z trybu ekonomicznego.
 7. Obserwujdrogę i analizuj sytuację. Uważnie obserwuj skrzyżowania i zawsze bądź przygotowany na zmiany sytuacji na drodze.
 8. Sygnalizuj swoje zamiary z odpowiednim wyprzedzeniem. Używaj kierunkowskazów na kilka sekund przed planowanym manewrem, co może zapobiec wypadkom.
 9. Zachowajbezpieczną odległość. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która powinna wynosić około 3 sekund, biorąc pod uwagę czas reakcji i środki awaryjne.
 10. Nie ufajinnym kierowcom i dokładnie sprawdzaj sytuację. Przewiduj, że inni mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, więc zawsze bądź przygotowany na różne sytuacje. Oczekuj tego samego standardu bezpiecznego zachowania na drodze.

Jak widać, nie ma tu żadnych skomplikowanych technik ani zaawansowanych rzeczy. Jest to zestaw prostych zaleceń, których może przestrzegać każdy, zarówno początkujący, jak i zawodowy kierowca.

Eksperci doradzają również, że defensywna jazda może obejmować bycie wypoczętym, trzeźwym i obserwowanie skutków ubocznych leków podczas jazdy. Zachowanie na skrzyżowaniach jest krytyczne, podobnie jak wyprzedzanie. W obu sytuacjach zaleca się maksymalną ostrożność i kontrolę sytuacji. Ostrzegają również przed niebezpieczeństwami związanymi z zimą lub złą pogodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj