Światła hamowania: Najczęstsze przyczyny i rozwiązania

0
85
Światło hamowania (płyn hamulcowy)

Co powinienem zrobić, jeśli zapali się kontrolka hamulca lub kontrolka hamulca postojowego? Należy uważać nie tylko na same układy hamulcowe, ale także na awarie tempomatu adaptacyjnego. Doradzimy, jak bezpiecznie identyfikować takie sytuacje i jak sobie z nimi radzić.

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się, co oznacza migająca lub włączona kontrolka silnika. Znaki ostrzegawcze samochodu nie są warte ignorowania, ale nie ma też potrzeby wyskakiwać z samochodu i panikować z ich powodu.

Czasami można naprawić problem samodzielnie, innym razem lepiej jest pojechać do serwisu i pozwolić profesjonaliście spojrzeć na to fachowym okiem. Podsumowaliśmy, co oznaczają różne znaki w tekście Kontrolki samochodowe. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej światłom hamowania. Co zrobić, gdy się zapalą?

Świeci się kontrolka płynu hamulcowego, co robić?

Kontrolka hamulca (inaczej nazywana kontrolką płynu hamulcowego) wygląda jak koło z wykrzyknikiem pośrodku i zakrzywieniami po bokach. Jeśli kontrolka się świeci, sprawdź, czy hamulec ręczny jest zwolniony.

Jeśli świeci i m iga, nie zwlekaj zbyt długo i jak najszybciej zatrzymaj samochód! Najczęściej problemem jest brak płynu hamulcowego. Brak płynu negatywnie wpływa na skuteczność hamowania samego układu pojazdu. Dlatego należy jak najszybciej sprawdzić jego stan i w razie wątpliwości skontaktować się z warsztatem.

Poziom płynu hamulcowego w układzie wspomagania hamulców zmniejsza się automatycznie w miarę zużywania się klocków hamulcowych, ale nigdy nie powinien spaść poniżej minimalnego określonego poziomu.

Poziom płynu hamulcowego zwykle spada, więc należy uważać, aby nie spadł zbyt nisko. Taki stan jest potencjalnie niebezpieczny. W najgorszym przypadku może to być wyciek, w którym nawet uzupełnienie płynu nie uratuje sytuacji.

Zbyt mała ilość płynu hamulcowego negatywnie wpływa na działanie układu, zmniejszając jego skuteczność. W skrajnym przypadku może dojść do wycieku płynu na raz, a samochód całkowicie przestanie hamować. Sprawdź poziom płynu hamulcowego i uzupełnij go w razie potrzeby. Jeśli kontrolka nadal nie gaśnie, lepiej oddać samochód do serwisu.

Światło hamowania (płyn hamulcowy)

Lampka ostrzegawcza zużycia klocków hamulcowych

Ta żółta kontrolka zwana kontrolką zużycia klocków hamulcowych, wskazuje, że klocki mają minimalną wytrzymałość okładzin i wymagają wymiany. Zalecamy, aby nie zwlekać z ich wymianą i jak najszybciej udać się do warsztatu.

Kontrolka okładzin hamulcowych

Inne możliwe przyczyny:

  • Krytycznie zużyte klocki hamulcowe – ich wymiana na jednym kole zajmuje około pół godziny.
  • Montażnowych tarcz hamulcowych – może zająć do godziny.
  • Zużyte elementy (przeguby, tłoczki, śruby) – w zależności od sytuacji.

Ile zapłacisz za taką naprawę? To zawsze zależy od rodzaju części, marki i producenta. Wymiana tarcz i klocków hamulcowych będzie kosztować około 80 až 250 zł. Wymiana hamul ców może być dość kosztowna.

Naprawa klockow hamulcowych

Światło hamulca postojowego jest czerwone

Światło hamulca postojowego wygląda jak koło z literą P pośrodku. Z boku koła znajdują się zakręty. Jeśli świeci się na czerwono, najprawdopodobniej masz włączony hamulec postojowy. Zwolniłeś go, ale kontrolka nadal się świeci? W takim razie problem nie został rozwiązany. Wina leży gdzie indziej.

Inna możliwość jest taka, że zaparkowałeś na zbyt stromym wzniesieniu. Komputer ocenił, że nie może w pełni zablokować ruchu samochodu i chce, abyś zaparkował w miejscu, gdzie powierzchnia jest nieco bardziej płaska lub przynajmniej o mniejszym nachyleniu.

Oczywiście może to być również sygnał, że coś jest nie tak z samochodem. Zwłaszcza jeśli czerwonej kontrolce hamulca postojowego towarzyszy komunikat o błędzie. Komputer informuje, że wystąpiła usterka. Odwiedź warsztat, nie możesz rozwiązać tego problemu samodzielnie.

Jeśli kontrolka świeci na zielono, ma ona charakter informacyjny i wskazuje, że system jest aktywny w pojeździe. Na przykład, kontrolka pojawi się podczas jazdy lub zatrzymywania się tempomatu adaptacyjnego w ruchu ulicznym lub podczas zatrzymywania się na wzniesieniu lub zjeździe.

Wadliwe działanie tempomatu adaptacyjnego

Awaria tempomatu adaptacyjnego nie jest powiązana z konwencjonalnym światłem hamowania, ale ma swój własny piktogram. Można ją rozpoznać po czerwonym wskaźniku prędkościomierza obok piktogramu pojazdu, któremu towarzyszy wykrzyknik.

Gdy zaświeci się na czerwono, oznacza to, że tempomat adaptacyjny nie działa. Spróbuj ponownie uruchomić samochód, ale prawdopodobnie będziesz musiał oddać go do warsztatu. Jeśli tempomat adaptacyjny działa nieprawidłowo, piktogram prędkościomierza może również świecić na biało wraz z wykrzyknikiem.

Z drugiej strony, zielony piktogram bez wykrzyknika oznacza, że wszystko jest w porządku. To samo dotyczy białego prędkościomierza i wskaźnika pojazdu bez wykrzyknika.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Dlaczego zapala się kontrolka płynu hamulcowego?

Kontrolka płynu hamulcowego (inaczej zwana kontrolką ostrzegawczą płynu hamulcowego) wygląda jak koło z wykrzyknikiem pośrodku i zakrętami po bokach. Jeśli świeci się i miga, nie zwlekaj zbyt długo i jak najszybciej zatrzymaj samochód. Najczęściej problemem jest brak płynu hamulcowego. Jeśli kontrolka się świeci, sprawdź, czy hamulec ręczny jest zwolniony.

Co zrobić, gdy świeci się lampka ostrzegawcza płynu hamulcowego?

Prawdopodobnie jest za mało płynu hamulcowego, co negatywnie wpływa na działanie układu, zmniejszając jego wydajność. W skrajnym przypadku może dojść do wycieku płynu na raz i samochód całkowicie przestanie hamować. Sprawdź poziom płynu hamulcowego i uzupełnij go w razie potrzeby. Jeśli kontrolka nadal nie gaśnie, lepiej oddać samochód do serwisu.

Dlaczego zapala się kontrolka hamulca postojowego i co powinienem zrobić?

Kontrolka hamulca postojowego wygląda jak koło z literą P pośrodku. Z boku koła znajdują się zakręty. Jeśli świeci się na czerwono, najprawdopodobniej masz włączony hamulec postojowy. Zwolniłeś go, ale kontrolka nadal się świeci? Inna możliwość jest taka, że zaparkowałeś na zbyt stromym wzniesieniu. Jeśli żadna z tych opcji nie jest prawidłowa, problem nie został rozwiązany. Wina leży gdzie indziej. Udaj się do warsztatu, sam nie rozwiążesz tego problemu.

Co to jest kontrolka zużycia klocków hamulcowych?

Ta żółta kontrolka zużycia klocków hamulcowych wskazuje, że klocki hamulcowe mają minimalną grubość i wymagają wymiany. Zalecamy, aby nie zwlekać z ich wymianą i jak najszybciej udać się do warsztatu.

Co zrobić, jeśli świeci się kontrolka awarii adaptacyjnego tempomatu?

Kontrolka awarii adaptacyjnego tempomatu nie jest połączona z konwencjonalnym światłem hamowania. Można ją rozpoznać po czerwonym wskaźniku prędkościomierza obok piktogramu pojazdu, któremu towarzyszy wykrzyknik. Gdy świeci się na czerwono, oznacza to, że tempomat adaptacyjny działa nieprawidłowo. Spróbuj ponownie uruchomić samochód, ale prawdopodobnie będziesz musiał zabrać go do warsztatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj