Check engine: Kontrolna silnika miga lub świeci – powiemy Ci, co robić

0
78
kontrolka silnika

Migające i czerwone kontrolki na komputerze pokładowym zdecydowanie nie są czymś, co chcesz zobaczyć. Czasami mogą one ostrzegać przed zbliżającą się katastrofą, więc nie warto ich ignorować. Czy lampka kontrolna silnika świeci się lub miga? Oto, co to oznacza i co należy zrobić w takiej sytuacji.

Kontrolki na desce rozdzielczej mają różne funkcje. Podczas gdy niektóre sygnalizują, że dana rzecz jest aktywna i działa, inne ostrzegają o awariach i innych niedogodnościach. Mają też różne kolory – zielony, niebieski, pomarańczowy lub żółty. Zapoznaj się z tym i przeczytaj nasz artykuł podsumowujący na temat świateł samochodowych. Dzisiaj przyjrzymy się kontrolkom silnika.

Lampka kontrolna silnika zapala się po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Po uruchomieniu samochodu kontrolka ponownie gaśnie i nie można jej zobaczyć. Ale co zrobić, jeśli natknąłeś się na coś niezwykłego? Jest to ostrzeżenie o nieprawidłowym działaniu silnika lub podłączonych do niego systemów. W praktyce może to przybrać kilka form.

Bursztynowa kontrolka silnika, co robić?

Jeśli okaże się, że lampka kontrolna silnika nadal świeci się po uruchomieniu samochodu lub zapaliła się podczas jazdy, zaleca się zabranie samochodu do warsztatu w celu przeprowadzenia diagnostyki. Problemów może być kilka. Możesz spróbować rozwiązać je samodzielnie. Sądzę jednak, że wielu z nas woli udać się do profesjonalisty.

Co oznacza pomarańczowa (lub żółta) kontrolka silnika? Zbliżający się problem, którym należy się zająć. Prawdopodobnie nie wyśle samochodu na wieczne łowy, ale i tak nie należy jej lekceważyć.

Jakie są najczęstsze przyczyny świecącej się kontrolki silnika?

 • usterka układu wtryskowego,
 • problem z sondą lambda,
 • awaria wału korbowego,
 • zatkany filtr paliwa.

U moich znajomych kontrolka Fabii ostatecznie wymagała wymiany filtra ewakuacyjnego. Najczęściej jest to problem, którego nie da się rozwiązać samemu, a raczej nie da się go rozgryźć samemu. Dlatego jedynym rozsądnym krokiem jest sprowadzenie mechanika.

silnik w samochodzie

Co zrobić, gdy miga kontrolka silnika?

Miganie jest bardziej irytujące wizualnie niż zwykła kontrolka, nie można tego nie zauważyć. Więc kiedy coś gaśnie, a potem znowu się zapala, to samochód daje ci znać, że powinieneś być czujny. To zdecydowanie nie tylko to, a migająca lampka kontrolna silnika może być oznaką zbliżającej się poważnej awarii katalizatora lub jednostki sterującej.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zabranie samochodu do warsztatu diagnostycznego, gdzie mechanik może obejrzeć samochód i dowiedzieć się, na czym polega problem. Ponieważ, jak wspomniano w poprzednim rozdziale, przyczyn może być kilka.

Oprócz katalizatora i jednostki sterującej, wadliwa świeca zapłonowa lub czujnik ciśnienia, nieprawidłowo działająca pompa paliwa, czujnik tlenu, cylinder itp. W przypadku niektórych marek miganie kontrolki silnika wskazuje na awarię układu emisji spalin samochodu.

Co należy z tego wyciągnąć? Nie ignoruj migającej kontrolki i zajmij się nią jak najszybciej. W skrajnym przypadku może to spowodować, że samochód nie będzie nadawał się do jazdy. Niektórzy ludzie potrafią samodzielnie naprawić problemy (gdy je wykryją). Jeśli jednak nie znasz się na mechanice samochodowej, najlepiej zostawić samochód w rękach kogoś bardziej doświadczonego.

Co powoduje miganie kontrolki silnika?

Jeśli mielibyśmy szukać konkretnych przypadków, mogłyby one obejmować

 • złej jakości paliwo (kontrolka kontrolna silnika zwykle zaczyna migać natychmiast po zatankowaniu, można temu zaradzić rozcieńczając paliwo paliwem lepszej jakości).
 • spadek poziomu oleju, tj. niewystarczająca ilość oleju (kontrolka może zapalić się dopiero po rozgrzaniu silnika, co może wskazywać na nieszczelność układu smarowania, dlatego należy sprawdzić komorę silnika pod kątem śladów oleju).
 • awaria pompy paliwa lub zatkanie filtra paliwa (należy zmierzyć ciśnienie w szynie paliwowej za pomocą manometru i w razie potrzeby wymienić uszkodzoną część na nową).
 • dezintegracja wlotu układu paliw owego (kontrolka miga, jeśli do układu paliwowego dostanie się powietrze, na przykład przez nieszczelny korek wlewu paliwa).
 • awaria czujnika tlenu (awaria tego czujnika, jeśli na jego powierzchni znajduje się duża ilość brudu, rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego czujnika).
 • usterkakatalizatora (należy zmierzyć przeciwciśnienie na wylocie za pomocą manometru).
 • usterkaświecy zap łonowej (sprawdzić świece zapłonowe, jeśli jest na nich olej lub paliwo, konieczna jest wymiana).
 • awaria cylindra (sprawdzić iskrę w cylindrze za pomocą multimetru lub testera części piezoelektrycznych, jeśli nie ma iskry, należy sprawdzić czujnik wału korbowego, moduł zapłonowy, cewkę lub jednostkę sterującą silnika).
Naprawa silnikow samochodowych

Czy mogę przez jakiś czas jeździć z włączoną kontrolką silnika?

Lepiejjak najszybciej oddać samochód do serwisu. Ale oczywiście, gdy jesteś gdzieś w drodze, może to nie być możliwe od razu. Jeśli świeci się tylko jedna kontrolka, zatrzymaj się i wyłącz silnik. Sprawdź pojazd i skup się na wspomnianych problemach. Jeśli nie udało Ci się niczego ustalić, a kontrolka zapali się ponownie po uruchomieniu samochodu, zastanów się, czy uda Ci się dojechać do celu.

Kiedy jazda z włączoną lampką ostrzegawczą jest zabroniona?

Niestety, istnieją również sytuacje, w których nie należy kontynuować podróży. Jeśli oprócz lampki kontrolnej silnika zobaczysz inne symbole, lepiej zjedź na pobocze, ponieważ oznacza to krytyczny problem. To samo dotyczy sytuacji, gdy po uruchomieniu pojazdu zauważysz dziwne objawy.

Zatrzymaj pojazd, jeśli lampka kontrolna silnika miga w tym samym czasie co:

Jazda jest również zabroniona, jeśli lampka kontrolna silnika świeci się oraz:

 • silnik wibruje podczas uruchamiania,
 • prędkość obrotowa silnika wzrasta na biegu jałowym,
 • w kabinie pojazdu wyczuwalny jest zapach spalenizny,
 • prędkość obrotowa silnika nie wzrasta, gdy miga lampka ostrzegawcza.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co zrobić, gdy świeci się lampka kontrolna silnika?

Jeśli po uruchomieniu samochodu lampka kontrolna silnika nadal się świeci lub zapala się podczas jazdy, zaleca się zabranie samochodu do dealera w celu przeprowadzenia diagnostyki. Problemów może być kilka. Lampka ostrzegawcza wskazuje na zbliżający się problem, którym należy się jak najszybciej zająć!

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalania się lampki kontrolnej silnika?

Jeśli kontrolka świeci się stale, najczęstszymi usterkami mogą być: awaria wtrysku, problem z sondą lambda, awaria wału korbowego, zatkany filtr paliwa lub awaria katalizatora.

Jakie są najczęstsze przyczyny migania lampki kontrolnej silnika?

Jeśli kontrolka silnika miga, przyczyną mogą być następujące problemy: słaba jakość paliwa, spadek poziomu oleju, awaria pompy paliwa lub zatkanie filtra paliwa, katalizator lub świece zapłonowe lub jeden z cylindrów.

Kiedy nie wolno jeździć z włączoną lampką ostrzegawczą?

Jeśli oprócz lampki kontrolnej silnika świecą się inne kontrolki (przegrzania silnika, poziomu oleju, poziomu płynu chłodzącego lub wydechu), lepiej zjechać na pobocze, ponieważ oznacza to krytyczny problem. To samo dotyczy sytuacji, gdy po uruchomieniu pojazdu zauważysz dziwne objawy, takie jak wibracje silnika podczas uruchamiania, wzrost obrotów na biegu jałowym lub zapach spalenizny w kabinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj