Kontrolka ABS: Co oznacza, gdy się świeci?

0
106
kontrolka abs

Lampka ostrzegawcza ABS jest powiązana z układem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania. Jeśli coś jest z nim nie tak, pojawia się symbol, który nie gaśnie nawet po uruchomieniu. Co oznacza zapalenie się kontrolki ABS i co mogę z tym zrobić?

Kontrolki w samochodzie informują nas, co jest nie tak z pojazdem. Zwykle wyświetlane są tylko niektóre z nich i zazwyczaj gasną po uruchomieniu samochodu. Co jednak zrobić, gdy zaskoczy nas symbol, którego normalnie nie widzimy lub który nie gaśnie nawet po uruchomieniu?

Takiej sytuacji nie należy lekceważyć. Jest to sposób komputera na ostrzeżenie, że coś jest nie tak z samochodem. Podczas gdy z niektórymi usterkami można poradzić sobie samodzielnie, inne wymagają szybkiej wizyty w warsztacie. Tak czy inaczej – zachowaj spokój. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, co się dzieje, gdy zapala się kontrolka ABS.

Lampka ostrzegawcza ABS

ABS to system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, czyli Anti-lock Braking System. Każdy samochód powinien być w niego wyposażony zgodnie z przepisami UE. Przyczynia się on do lepszego prowadzenia samochodu, zapobiegając blokowaniu się kół podczas hamowania. Ułatwia to manewrowanie samochodem nawet na śliskiej nawierzchni. Minimalizuje ryzyko poślizgu.

Aktywację systemu ABS można rozpoznać po kliknięciu pedału hamulca. Nie jest to jednak sygnał do zaprzestania hamowania. Zamiast tego należy trzymać nogę na hamulcu i starać się kierować pojazdem w bezpiecznym kierunku. Chociaż układ ABS chroni przed poślizgiem i ułatwia hamowanie, niestety nie może skrócić drogi hamowania.

Jeśli kontrolka ABS świeci się, coś jest nie tak z tym systemem bezpieczeństwa. Ale nie martw się, nie chodzi o sam układ hamulcowy. Możesz to łatwo sprawdzić samodzielnie. Przejedź się i wypróbuj hamulce. Jeśli możesz to zrobić bez żadnych problemów, hamulce są w porządku.

Co oznacza zapalenie się kontrolki ABS?

Kontrolka ABS zapala się podczas każdego rozruchu. Następnie powinna zgasnąć. Jeśli kontrolka ABS nadal się świeci, coś jest nie tak z systemem. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje; samochód będzie znacznie trudniejszy do kontrolowania, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest śnieg lub lód. Jaki jest najczęstszy problem?

  • Zatkany czujnik,
  • Uszkodzony czujnik ABS,
  • Problem z bezpiecznikiem.

Co można z tym zrobić? Spróbuj pojechać na myjnię i dokładnie wyczyścić całe podwozie (może być myjnia bezdotykowa). Czujnik może być zapchany nie tylko zwykłym brudem, ale też śniegiem. Jeśli nawet wtedy kontrolka się nie zapali, najlepiej udać się do warsztatu, gdzie fachowiec przeprowadzi diagnostykę. Z innymi problemami prawdopodobnie nie poradzisz sobie samodzielnie. Nie odkładaj tego na później, większość napraw nie jest kosztowna.

Jeśli miałeś pecha, winny może być również uszkodzony układ kierowniczy lub hydrauliczny. W takim przypadku zapłacisz trochę więcej.

Kontrolka ABS i wykrzyknik, co robić?

Czy zapaliła się kontrolka ABS i wykrzyknik? Oznacza to, że świeci się nie tylko kontrolka ABS, ale także kontrolka hamulca. W takim przypadku mamy do czynienia z poważniejszą usterką. Zalecamy, aby nie kontynuować jazdy i zorganizować holowanie do najbliższego warsztatu.

Świeci się lampka ostrzegawcza ABS i ESP

Zapalenie się lampki ostrzegawczej ABS i ESP oznacza zazwyczaj problem z czujnikiem. Jeśli problem nie ustąpi po wymianie czujnika, prawdopodobnie przyczyną jest łożysko tylnego koła. W takich przypadkach należy dokonać wymiany wraz z piastą i pierścieniem. Należy wymienić całe łożysko, a nie tylko czujnik ABS. Problemy te występują głównie w samochodach marki Skoda.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest ABS?

ABS to Anti-lock Braking System, czyli system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania. Każdy samochód powinien być w niego wyposażony zgodnie z przepisami UE. Przyczynia się on do lepszego prowadzenia, zapobiegając blokowaniu się kół podczas hamowania. Ułatwia to manewrowanie samochodem nawet na śliskiej nawierzchni. Minimalizuje ryzyko poślizgu.

Skąd mam wiedzieć, czy ABS jest włączony?

Zapala się lampka kontrolna i można to również rozpoznać po naciśnięciu pedału hamulca. Nie jest to jednak sygnał do zaprzestania hamowania. Zamiast tego należy trzymać nogę na hamulcu i próbować kierować pojazdem w bezpiecznym kierunku. Chociaż chroni przed poślizgiem i ułatwia hamowanie, niestety nie może skrócić drogi hamowania.

Co oznacza zapalenie się kontrolki ABS?

Kontrolka ABS zapala się podczas każdego rozruchu. Następnie powinna zgasnąć. Jeśli kontrolka ABS nadal się świeci, coś jest nie tak z systemem. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje; samochód będzie znacznie trudniejszy do kontrolowania, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest śnieg lub lód. Przykłady usterek obejmują: zatkany czujnik, wadliwy czujnik lub problem z bezpiecznikiem. Inną możliwością jest usterka jednostki sterującej lub jednostki hydraulicznej.

Jak można to naprawić?

Spróbuj udać się do myjni samochodowej i dokładnie wyczyścić całe podwozie (być może za pomocą myjni bezdotykowej). Czujnik może być zatkany nie tylko zwykłym brudem, ale także śniegiem. Jeśli nawet wtedy kontrolka się nie zapali, najlepiej udać się do warsztatu, gdzie fachowiec przeprowadzi diagnostykę. Z innymi problemami prawdopodobnie nie poradzisz sobie samodzielnie. Nie odkładaj tego na później!

Co powinienem zrobić, jeśli kontrolka ABS i wykrzyknik świecą się jednocześnie?

Oznacza to, że świeci się nie tylko lampka ostrzegawcza ABS, ale także lampka ostrzegawcza hamulców. W takim przypadku jest to poważniejsza usterka. Zalecamy, aby nie kontynuować jazdy i zorganizować holowanie do najbliższego warsztatu.

Co powinienem zrobić, jeśli świecą się kontrolki ABS i ESP?

Jeśli świeci się kontrolka ABS i ESP, problem zazwyczaj dotyczy czujnika. Jeśli problem nie ustąpi po wymianie czujnika, prawdopodobnie przyczyną jest łożysko tylnego koła. W takich przypadkach przeprowadza się wymianę wraz z piastą i pierścieniem. Należy wymienić całe łożysko, a nie tylko czujnik ABS. Problemy te występują głównie w samochodach marki Skoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj