Kontrolka oleju. Pomarańczowa, czerwona. Co się z nią dzieje?

0
108
Kontrolka ciśnienia oleju

Czy kontrolka oleju zmieniła kolor na pomarańczowy lub czerwony? A może nawet zaczęła migać? Oto, co należy zrobić w takich sytuacjach i jak się na nie przygotować.

Co oznaczają kontrolki ostrzegawcze w samochodzie? Niektóre są dość powszechne i wskazują, że wszystko jest w porządku. Inne z kolei informują kierowcę, że jakiś system uległ awarii lub jest zagrożony awarią. Jeśli zdarzyło Ci się, że komputer pokładowy zachowywał się nietypowo i wyświetlał nieznane symbole, zapoznaj się z naszym obszernym artykułem podsumowującym.

W tym tekście omówimy lampkę ostrzegawczą oleju. Co oznacza, gdy zmienia kolor na czerwony lub żółty (pomarańczowy)? I co powinieneś z tym zrobić? Czy trzeba natychmiast oddać samochód do serwisu, czy też można sobie z tym poradzić samodzielnie?

Lampka ostrzegawcza oleju

Kontrolka oleju wygląda jak mała miska olejowa i jest mniej więcej taka sama lub przynajmniej podobnie wygląda we wszystkich samochodach.

Zapalenie się kontrolki oleju silnikowego może wskazywać na kilka sytuacji:

  • Niewystarczające ciśnienie,
  • niski lub niewystarczający poziom oleju w pierścieniu,
  • zbyt wysoka temperatura oleju.

Olej silnikowy jest związany z silnikiem, ale silnik ma własną lampkę ostrzegawczą. Jeśli tak się składa, że to właśnie ona sprawia kłopoty, przyjrzyj się, co oznacza lampka kontrolna silnika i co należy zrobić w takich sytuacjach.

Kontrolka oleju świeci się na czerwono

Gdy tylko zauważysz czerwoną kontrolkę, nie wróży to nic dobrego. Denerwuje nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Co oznacza czerwona kontrolka oleju? Masz kłopoty. Zatrzymaj samochód i wyłącz silnik. Prawdopodobnie oznacza to, że poziom oleju w silniku jest krytycznie niski. Kontynuowanie jazdy może spowodować uszkodzenie lub zgaśnięcie silnika, a także szereg poważnych problemów technicznych. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zatrzymać samochód.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Skontaktuj się ze znajomym, aby sprawdzić, czy może odholować Twój samochód. Możesz też zadzwonić po pomoc drogową i zorganizować holowanie do warsztatu. Możesz spróbować uzupełnić olej, ale nie ma 100% pewności, że usterka będzie związana z niskim poziomem. Gdy zapali się czerwona kontrolka, po prostu lepiej udać się do fachowca. Naprawa może być wtedy wielokrotnie droższa.

Jasny olej jest pomarańczowy

Z kolei pomarańczowa (żółta) kontrolka oleju zwykle wskazuje na niski poziom oleju silnikowego. Poziom oleju jest niski, ale to jeszcze nic poważnego. Jeśli jesteś w niewielkiej odległości od domu, nie panikuj i jedź spokojnie. Później uzupełnij olej w domu. Nieco gorzej jest, jeśli jesteś daleko od miejsca docelowego i nigdzie nie ma oleju. W takim przypadku lepiej nie kontynuować jazdy.

W niektórych nowoczesnych samochodach kontrolka ta, wraz z informacją na komputerze pokładowym, ostrzega przed konieczności wymiany oleju.

Właściwy olej silnikowy można znaleźć na większości stacji benzynowych. Skąd mam wiedzieć, który olej silnikowy jest właściwy? Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Należy kupować olej silnikowy zalecany przez producenta. Informacje te można zazwyczaj znaleźć w instrukcji obsługi lub w warsztacie samochodowym.

Olej może również powodować duży bałagan w samochodzie, zwłaszcza gdy dostanie się do miejsc, do których nie powinien.

Wycieki oleju są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi możemy się spotkać jako właściciele samochodów. Problem ten może mieć poważne konsekwencje w praktyce i może uszkodzić silnik samochodu w dłuższej perspektywie.

ilość oleju w samochodzie

Migająca kontrolka oleju

Kontrolka oleju zaczęła migać w niekontrolowany sposób? Prawdopodobnie jest to usterka czujnika ciśnienia. Albo styk jest uszkodzony, albo czujnik ciśnienia jest bardzo zabrudzony. Dzieje się tak również, gdy filtr pompy oleju jest zatkany. Jak temu zaradzić? Udaj się do warsztatu, aby naprawić usterkę lub, jeśli się odważysz, możesz samodzielnie wymienić wadliwe komponenty w domu.

Zmierz poziom oleju

Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie poziomu oleju. Może to zapobiec zapaleniu się pomarańczowej lub czerwonej lampki ostrzegawczej oleju. Jak to zrobić?

  1. Zatrzymaj samochód na równym podłożu (aby pomiar był dokładny) i pozwól silnikowi nieco ostygnąć. Odczekaj od 10 do 15 minut.
  2. Przygotuj szmatkę. Otwórz maskę i poszukaj żółtego oka. Wyciągnij je wraz z bagnetem. Przetrzyj je szmatką. Na bagnecie znajdują się linie z wartościami minimalnymi i maksymalnymi.
  3. Włóż bagnet do otworu i wyciągnij go. Spójrz na niego – od razu zobaczysz, ile oleju pozostało i czy nadszedł czas, aby go uzupełnić.
Zmierz poziom oleju

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Dlaczego kontrolka oleju świeci się na czerwono?

Jeśli tak, to masz kłopoty. Zatrzymaj się i wyłącz silnik. Prawdopodobnie poziom oleju silnikowego jest krytycznie niski. Kontynuowanie jazdy może spowodować uszkodzenie lub zgaśnięcie silnika, a także szereg poważnych problemów technicznych. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zatrzymać samochód i zorganizować holowanie.

Dlaczego kontrolka oleju świeci się na pomarańczowo?

Pomarańczowa kontrolka wskazuje niski poziom oleju silnikowego. Poziom oleju może być niski, ale to nic poważnego. Jeśli jesteś w niewielkiej odległości od domu, nie panikuj i nie przyjeżdżaj. Uzupełnij olej w domu. Nieco gorzej jest, jeśli jesteś daleko od miejsca docelowego, a oleju nie ma nigdzie pod ręką. W takim przypadku lepiej nie kontynuować jazdy.

Dlaczego kontrolka oleju miga?

Kontrolka oleju zwykle miga, ponieważ czujnik ciśnienia działa nieprawidłowo. Albo styk jest uszkodzony, albo czujnik ciśnienia jest bardzo zabrudzony. Dzieje się tak również, gdy filtr pompy oleju jest zatkany. Udaj się do centrum serwisowego, aby naprawić usterkę lub, jeśli się odważysz, możesz samodzielnie wymienić wadliwe komponenty w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj