Zasady i przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

0
149
przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

Wakacje w Chorwacji tuż tuż i chcesz mieć pewność, że poradzisz sobie z nimi bez problemów? Oto przegląd zasad i przepisów ruchu drogowego w Chorwacji. Co w tym bałkańskim kraju różni się od innych w Europie? I na co należy uważać?

Na co przygotować się podczas podróży do Chorwacji? Istnieją pewne ograniczenia dla młodszych i nowych kierowców. Poza miejscowościami i na autostradach muszą oni jeździć wolniej niż inni. Wypożyczalnie samochodów mogą nie wynajmować Wam mocniejszych aut. Przygotujcie się też na nieco inne wymagania dotyczące wyposażenia obowiązkowego.

W Chorwacji można wypić piwo i wsiąść za kierownicę. Tolerancja ustalona jest na poziomie 0,5 promila, ale dotyczy tylko kierowców powyżej 24 roku życia. Z dziećmi i zwierzakami na wakacjach dotrzesz tam błyskawicznie. Podpowiemy Ci, gdzie tankować i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy na podróży.

Walutą kraju jest kuna chorwacka, ale obowiązuje również euro. W tym czasie można płacić obiema walutami.

Potrzebne dokumenty

 • Ważne prawo jazdy,
 • pozwolenie techniczne,
 • zielona karta (w przeciwnym razie trzeba zapłacić składkę na granicy).

Chorwacja jest członkiem UE i strefy Schengen.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza gminą (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5090110130
Motocykl50 90110130
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t508080100
Autobusy50708080
Samochód + przyczepa do 3,5t50808080
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50707080
Samochód kempingowy do 3,5t509090130
Samochód osobowy powyżej 3,5t50808090

Opłaty za przejazd autostradą

Opłaty za autostrady w Chorwacji uiszcza się w formie opłat drogowych. Opłatę uiszczają kierowcy motocykli, pojazdów o masie do 3,5 tony oraz samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. W Chorwacji pobierane są również opłaty za przejazd niektórymi mostami i tunelami (np. na wyspie Krk czy półwyspie Istria).

Obowiązkowe wyposażenie

Chorwacja podpisała Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Jeśli wjeżdżasz do kraju samochodem, który jest zarejestrowany w innym kraju sygnatariuszu (np. w Czechach i na Słowacji), masz obowiązek posiadania obowiązkowego wyposażenia zgodnego z krajem rejestracji.

Jednak każdy kraj ma swoje własne, lokalne przepisy, więc nie można mieć całkowitej pewności, że nie będzie się wymagać od Was posiadania części chorwackiego wyposażenia obowiązkowego. Dlatego zalecamy, aby przed podróżą sprawdzić sytuację w danym kraju i doposażyć swój samochód.

Wszystkie pojazdy mechaniczne w Chorwacji zgodnie z przepisami muszą posiadać:

 • trójkąt ostrzegawczy (pojazd z przyczepą musi mieć dwa, motocykl żadnego),
 • komplet zapasowych żarówek (w przypadku, gdy samochód nie posiada reflektorów LED lub ksenonów),
 • samochodową apteczkę pierwszej pomocy (nie dotyczy motocykli),
 • linę holowniczą,
 • opona zapasowa,
 • kamizelka odblaskowa dla kierowcy.

Pojazdy użytkowe kategorii N muszą mieć przy sobie także gaśnicę. Kierowca motocykla i pasażerowie muszą nosić kaski ochronne.

Zalecane wyposażenie

Zabierz wszystko, co może być potrzebne na trasie: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, nagrzewnicę.

Opony i łańcuchy śniegowe

W Chorwacji opony zimowe są obowiązkowe na większości dróg od 15 listopada do 15 kwietnia, niezależnie od aktualnej pogody. Opony zimowe muszą mieć minimalną głębokość bieżnika 4 mm.

Zdecydowanie odradzamy jazdę nad morze w lecie na oponach zimowych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to raczej nie tędy droga. Nie są one przystosowane do warunków letnich i szybko się zniszczą. Zmień opony na letnie lub pomyśl o oponach całorocznych – wyłącznie ze względów praktycznych. Opony letnie mają minimalną głębokość bieżnika 1,6 mm.

Jeśli na drodze zalega ciągła warstwa śniegu lub lodu, musisz założyć łańcuchy śniegowe.

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej są obowiązkowe dla motocykli i motorowerów przez cały rok. W okresie zimowym są obowiązkowe dla pojazdów dwuśladowych. Okres zimowy oznacza część roku od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca (reguluje to zmiana czasu). Światła do jazdy dziennej nie są obowiązkowe w okresie letnim.

Grzywny

Mandaty za przekroczenie prędkości zostały zaostrzone kilka lat temu. Minimalny mandat wynosi około 40 euro, przekroczenie prędkości poza miejscowością kosztuje od 70 do 2000 euro (w zależności od wagi wykroczenia), przekroczenie prędkości w miejscowości kosztuje od 40 do 2700 euro, przejechanie na czerwonym świetle jest karane mandatem od 275 do 500 euro, a złe parkowanie od 40 euro.

Policja zazwyczaj nie żąda od obcokrajowców zapłacenia mandatu na miejscu. Mogą wystawić pokwitowanie, które należy opłacić w ciągu 8 dni na poczcie lub w banku. Oczywiście zależy to od ich życzliwości.

W przypadku mniejszych mandatów zazwyczaj żądają zapłaty na miejscu. Jeśli odmówisz, konfiskują dokument podróży i musisz czekać na postępowanie administracyjne. Więcej na ten temat w artykule Grzywny w Chorwacji.

Tolerancja alkoholu

Tolerancja alkoholu za granicą jest różna. W Chorwacji tolerują 0,5 promila. Uwaga, dla młodych (poniżej 24 lat) i zawodowych kierowców tolerancja wynosi zero.

Jeśli jednak popełnisz wykroczenie będąc pod wpływem, zostaniesz osądzony surowiej (dotyczy to nawet do granicy 0,5 promila).

Używanie kamery samochodowej i antyradaru

Możesz używać kamery samochodowej. Pod następującymi warunkami:

 • nagranie jest przeznaczone do celów prywatnych,
 • numer tablicy rejestracyjnej jest nieczytelny i nie można zidentyfikować osoby.

Zabieranie i używanie wykrywaczy radarów jest w Chorwacji nielegalne. To samo dotyczy kamer antyradarowych, które zakłócają pomiary policjantów.

Kontrola policyjna

Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policjanta, postępuj tak samo jak w przypadku kontroli policyjnej w Polsce. Wykonuj jego polecenia i zachowuj się grzecznie. Jeśli to rutynowa czynność, za chwilę Cię puści.

Pas ratunkowy

Pas ratowniczy tworzy się w konwojach w celu przepuszczenia pojazdów IZS. Użyj mnemotechniki prawej ręki. Kciuk = lewy pas, pozostałe palce to inne pasy. Przestrzeń między kciukiem a resztą palców reprezentuje pas dla pojazdów z prawem przejazdu.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

 • Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą podróżować na przednich siedzeniach. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2 roku życia w fotelikach samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy.
 • Dzieci poniżej 150 cm (niezależnie od wieku) muszą korzystać z fotelika dziecięcego lub siedziska podwyższającego.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia nie wolno przewozić na motocyklu lub motorowerze.
 • Jeśli wybierasz się na rowerze, dziecko poniżej 14 roku życia nie może jeździć po drogach bez nadzoru. Musi im towarzyszyć osoba starsza.
 • Małoletni poniżej 16 roku życia mogą jeździć na rowerze tylko w kasku.

Pamiętajmy, że osoby niepełnoletnie muszą posiadać własny dokument podróży. W przypadku Chorwacji wystarczy dowód osobisty lub zabierzcie ze sobą paszport. Masz przed sobą długą podróż? Dowiedz się, jak uprzyjemnić sobie podróż z dziećmi.

Picie, palenie, rozmowa przez telefon

Palenie, jedzenie i picie podczas jazdy jest dozwolone. Jeśli chcesz przygotować coś do jedzenia dla całej rodziny, sprawdź nasze wskazówki dotyczące przekąsek na drogę, które Cię napełnią. Oczywiście rozmowa przez telefon jest zabroniona; używaj zestawu głośnomówiącego. Za używanie urządzeń elektronicznych za kierownicą możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 70 euro.

Jazda na boso i w klapkach

Jazda boso lub w klapkach nie jest w Chorwacji uregulowana prawnie. Zalecamy jednak wybór obuwia, w którym można bezpiecznie prowadzić samochód.

Ceny paliw

Ceny paliw w Chorwacji są mniej więcej takie same jak w Czechach i innych krajach Europy Środkowej. Ostatnio bywały one raz droższe, a za chwilę tańsze. Według portalu mbenzin.cz, aktualna cena paliwa w Chorwacji wynosi 1,50 EUR dla Natural 95 i 1,49 EUR dla oleju napędowego.

Stacje benzynowe w pobliżu autostrad mają zwykle wyższe stawki niż te poza nimi. Chociaż rząd chorwacki wydał niedawno dekret ograniczający ceny paliw (ze względu na wojnę na Ukrainie i wynikające z niej podwyżki cen), regulacja ta nie będzie trwała wiecznie. Dlatego, choć obecnie stacje paliw przy autostradach powinny oferować takie same ceny jak te poza nimi, spodziewamy się powrotu do normalności w najbliższym czasie.

Polecamy tankowanie w Słowenii, gdzie ceny od dawna są najkorzystniejsze. Przed podróżą warto więc sprawdzić aktualny cennik. Aktualne ceny można sprawdzić na stronie mzoe-gor.hr.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Sprawdź Electromaps.com, aby znaleźć najbliższą stację ładowania. Mają też swoją aplikację na telefon. Możesz znaleźć ładowarki w ważnych miastach i ośrodkach turystycznych. Według informacji na stronie jest 712 stacji ładowania. Można również skorzystać z usługi Plugsurfing do ładowania i znalezienia stacji.

Wynajem samochodu i podróżowanie wypożyczonym samochodem

Jeśli podróżujesz za granicę samochodem, który nie należy do Ciebie (niezależnie od tego, czy jest to samochód osobisty, firmowy czy z wypożyczalni), zaopatrz się w pokwitowanie wynajmu . To sposób na udowodnienie, że nie ukradłeś samochodu. Zobacz nasz artykuł o podróżowaniu za granicę pożyczonym samochodem.

Zdecydowałeś się na wynajem samochodu w lokalnej wypożyczalni? Przygotuj się na całkiem rozsądne ceny. Możesz dostać wynajęty samochód za 15-30 € za dzień (w zależności od długości wynajmu i rodzaju samochodu).

Jeśli chcesz wynająć pojazd na miejscu, zalecamy również uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy. Niektóre firmy wynajmujące samochody wymagają go. Nawet jeśli w rzeczywistości nie potrzebujesz jednego, ponieważ Chorwacja jest członkiem UE, możesz natknąć się na to. Zalecamy wcześniejszy kontakt z wypożyczalnią samochodów, aby sprawdzić, jakie są ich zasady.

Gdzie wybrać się nad morze w Chorwacji

Gdzie wybrać się nad morze w Chorwacji? Najpopularniejsze miejsca to Istria, wyspy Krk i Pag, a także Zadar, Omis i Sibenik.

Podróżowanie ze zwierzętami

Psy, fretki lub koty muszą posiadać własny paszport dla zwierząt z informacją o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne przez 21 dni od pierwszej dawki. Nie zapomnij też zapewnić swojemu futrzanemu towarzyszowi bezpiecznej podróży. Zobacz, jak to zrobić >> Podróżowanie z psem za granicą.

Biwakowanie i spanie w samochodzie

Swobodne biwakowanie jest zabronione. Spanie w samochodzie jest możliwe tylko na kempingach lub po uzgodnieniu z kimś na terenie prywatnym.

Ważne kontakty

Telefon numery

 • numer alarmowy 112 (wspólny numer dla wszystkich sytuacji kryzysowych)
 • policja 192
 • pierwsza pomoc 194
 • straż pożarna 193
 • pomoc drogowa 01 987 – mówi po angielsku
 • informacje o korkach na autostradach w Chorwacji +385 62 777 777
 • prognoza pogody i sytuacja na drogach +385 60 520520

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jakie są ograniczenia prędkości w Chorwacji?

Dla samochodów osobowych ograniczenie wynosi 50 km/h w miejscowości, 90 km/h poza miejscowością, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.

Jak płacić za opłaty drogowe w Chorwacji?

Průjezd dálnicemi je zpoplatněný formou mýta.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie w Chorwacji?

Wszystkie pojazdy mechaniczne muszą mieć trójkąt ostrzegawczy (pojazd z przyczepą musi mieć dwa, motocykl żadnego), komplet zapasowych żarówek (jeśli pojazd nie ma reflektorów LED lub ksenonów), apteczkę (nie dotyczy motocykli), linę holowniczą, oponę zapasową, kamizelkę odblaskową dla kierowcy. W zimie obowiązkowe są również łańcuchy śniegowe i łopata. Pojazdy użytkowe kategorii N muszą mieć przy sobie także gaśnicę.

Kiedy opony zimowe są obowiązkowe w Chorwacji?

W Chorwacji opony zimowe są obowiązkowe na większości dróg od 15 listopada do 15 kwietnia, niezależnie od aktualnej pogody.

Jakie są kary pieniężne w Chorwacji?

Minimalny mandat wynosi około 40 euro, przekroczenie prędkości poza miejscowością kosztuje od 70 do 2000 euro (w zależności od wagi wykroczenia), przekroczenie prędkości w miejscowości kosztuje od 40 do 2700 euro, przejechanie na czerwonym świetle jest karane mandatem od 275 do 500 euro, a złe parkowanie od 40 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj