Zasady i przepisy ruchu drogowego w Słowenii

0
230
przepisy ruchu drogowego w Słowenii

Słowenia to piękny kraj pełen naturalnych zabytków i z dostępem do morza. Nie zaszkodzi sprawdzić przed podróżą lokalnych przepisów ruchu drogowego. Mandaty są na równi ze standardem w Europie Zachodniej. Na co trzeba uważać? I jakie są przepisy drogowe w Słowenii?

Podsumowanie

Do poruszania się po autostradach w Słowenii potrzebna jest elektroniczna winieta. Pojazdy powyżej 3,5 tony płacą opłatę za przejazd. Samochody osobowe również płacą opłaty na niektórych odcinkach (np. tunel Karavanke).

Mandaty są w Słowenii wysokie, na równi ze stawkami w Europie Zachodniej. Z drugiej strony, paliwo jest tu tanie. Słowenia należy do Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, więc powinno wystarczyć obowiązkowe wyposażenie zgodne z krajem rejestracji.

Dokumenty, które będą Ci potrzebne

  • Prawo jazdy,
  • zielona karta,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód tożsamości.

Słowenia należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza gminą (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5090110130
Motocykl5090110130
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t50708080
Autobusy508080100
Samochód + przyczepa do 3,5t5090100100
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50808080
Samochód kempingowy do 3,5t5090100100
Samochód osobowy powyżej 3,5t50808080

Winieta autostradowa

Stosowane w Słowenii winiety elektroniczne które można kupić online. Pojazdy powyżej 3,5 t muszą mieć elektroniczną jednostkę pokładową DarsGo aby uiścić opłatę za przejazd.

Opłacie podlega również tunel Karavanke na granicy Austrii i Słowenii (tu należy uiścić dodatkowe opłaty, winieta nie obejmuje przejazdu).

Wybierając się na letnie wakacje, większość turystów musi kupić winietę dwu- lub miesięczną, gdyż Słoweńcy oferują jedynie opcję tygodniową (potem miesięczną itd., patrz tabela). Należy na to uważać.

Winieta elektroniczna Słowenia

PojazdTygodniowaMiesięcznaPółroczny (półroczny)Rocznie
Motocykl8,00 EUR32,00 EUR58,70 EUR
Pojazdy do 3,5 t i do 1,3 m wysokości16,00 EUR32,00 EUR117,50 EUR
Pojazdy do 3,5 t i o wysokości powyżej 1,3 m32,00 EUR64,10 EUR235,00 EUR
Pojazdy powyżej 3,5 tOpłata drogowaOpłata drogowaOpłata drogowaOpłata drogowa

Wyposażenie obowiązkowe

Słowenia podpisała Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym która dotyczy między innymi obowiązkowego wyposażenia. Sygnatariusze (ponad 60 krajów) zgodzili się na respektowanie obowiązkowego wyposażenia samochodów z krajów członkowskich konwencji według kraju rejestracji.

Jeden przykład dla wszystkich. Jeśli przyjedziesz do Słowenii samochodem zarejestrowanym w Niemczech, policja będzie oczekiwała od Ciebie obowiązkowego wyposażenia według niemieckich przepisów.

W rzeczywistości jednak w praktyce spotkacie się z różne wyjątki prawne. Dlatego zalecamy, aby przed jazdą dostosować obowiązkowe wyposażenie do lokalnych przepisów.

Wyposażenie obowiązkowe w Słowenii obejmuje:

  • trójkąt ostrzegawczy (nie jest obowiązkowy dla motocykli),
  • kamizelka odblaskowa dla wszystkich pasażerów, którzy znajdują się poza samochodem w razie wypadku lub awarii (kamizelki należy przechowywać w pojeździe)
  • samochodowa apteczka pierwszej pomocy (obowiązkowa dla wszystkich pojazdów z więcej niż dwoma kołami i tylko jeśli samochód jest zarejestrowany w Słowenii)
  • gaśnica (dla samochodów ciężarowych i autobusów),
  • zestaw zapasowych żarówek.

Cała załoga musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy, na terenie gminy i poza nią. Kierowca i pasażer motocykla/motoroweru muszą nosić kask ochronny.

Zalecane wyposażenie

Polecamy również wszystko, co może być potrzebne w drodze: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, woda do spryskiwaczy, koło zapasowe, hever. Zalecana jest również apteczka pierwszej pomocy.

Opony i łańcuchy śniegowe

Minimalna obowiązkowa głębokość bieżnika opon w okresie okres letni wynosi 1 mm. Od 15.11. do 15.3., a także poza tym okresem w warunkach zimowych, pojazdy mechaniczne muszą posiadać wyposażenie zimowe. Warunki zimowe występują, gdy na drodze znajduje się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu.

Do wyposażenia zimowego zalicza się:

  • opony zimowe opony o głębokości bieżnika min 3 mm,
  • opony letnie + łańcuchy śniegowe z Tobą w bagażniku (jeśli są zamontowane).

Należy mieć włączone światła

Oświetlenie jest w Słowenii obowiązkowe, w ciągu dnia możesz używać świateł do jazdy dziennej. Podczas zmierzchu i w nocy obowiązkowe są światła mijania. W przypadku ograniczonej widoczności do 50 m musisz mieć włączone światła przeciwmgielne. Gdy zatrzymasz się na drodze z powodu awarii, włącz światła awaryjne.

Mandaty

Mandaty w Słowenii przypominają stawki w Europie Zachodniej. Jeśli więc nie chcesz, by rodzinne wakacje kosztowały Cię setki euro, jedź ostrożnie. Jeśli zapłacisz mandat w ciągu 16 dni od popełnienia wykroczenia, jego wysokość zostanie zmniejszona o połowę. W przypadku mniejszych kwot wymagana jest płatność na miejscu.

  • Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą od 40 do 1500 euro w zależności od powagi sytuacji.
  • Jazda bez pasów bezpieczeństwa €120,
  • Przejechanie na czerwonym świetle €300,
  • Mandaty za parkowanie 40 do 200 euro (w zależności od wykroczenia i sytuacji).

Na przejściu dla pieszych na drodze wielopasmowej należy się zatrzymać, gdy samochód na sąsiednim pasie jest nieruchomy i ustępuje miejsca pieszym. Piesi mają prawo pierwszeństwa na przejściu.

Podobnie jak w innych krajach, w Słowenii obowiązują powszechnie znane zasady takie jak:

  • zakaz wyprzedzania z prawej strony,
  • prawo do drogi,
  • znak STOP.

Na rondzie obowiązuje prawo pierwszeństwa. Nie ma bezwzględnego prawa pierwszeństwa dla pojazdów poruszających się po rondzie.

Tolerancja alkoholu

W Słowenii tolerancja alkoholu wynosi 0,5 promila. Jeśli jednak popełnisz wypadek drogowy lub wykroczenie przy limicie 0,5, zostaniesz ukarany dodatkowym mandatem w wysokości 300 euro.

Alkoholu nie mogą spożywać kierowcy, którzy:

  • posiadają prawo jazdy od mniej niż dwóch lat,
  • mają mniej niż 21 lat,
  • oraz kierowcy zawodowi w trakcie wykonywania swojego zawodu.

Zobacz tolerancja alkoholu za granicą i przygotuj się do kolejnych wakacji.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Kamery pokładowe mogą być używane. Jeśli jednak chcesz opublikować materiał filmowy, musisz zamazać tablice rejestracyjne i twarze innych osób. Kamera nie może zasłaniać widoku kierowcy. Detektory prędkości są zabronione, podobnie jak kamery antyradarowe.

Kontrole policyjne

Podczas kontroli policyjnej nie należy wysiadać z pojazdu. Należy to zrobić tylko na prośbę funkcjonariusza.

Jeśli masz wypadek w Słowenii, zadzwoń na policję (113). Wypisują oni zaświadczenie o uszkodzeniu pojazdu. Bez tego dokumentu mogą Państwo nie mieć możliwości powrotu uszkodzonym pojazdem przez granicę do domu.

Pas ratunkowy

Jeśli utknęli Państwo w korku na autostradzie, a przed Państwem jest wypadek, muszą Państwo umożliwić przejazd pojazdom ratunkowym (straż pożarna, policja, karetka).

Podczas formowania pasa awaryjnego stosuj zasadę prawej ręki. Kciuk = lewy pas, pozostałe palce = pozostałe pasy. Przestrzeń między kciukiem a resztą palców oznacza pas dla pojazdów z prawem przejazdu.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi

  • Dzieciom poniżej 12 lat i niższym niż 150 cm nie wolno jeździć na przednim siedzeniu pasażera.
  • Dzieci poniżej 12 lat i poniżej 150 cm muszą podróżować w foteliku samochodowym lub foteliku podwyższającym (=specjalne urządzenie przytrzymujące dla dzieci).
  • Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą być przewożone na motocyklu

Spraw, aby podróż samochodem była przyjemniejsza dla Twoich dzieci. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Rozmowa przez telefon, palenie, jedzenie i picie podczas jazdy

Rozmowy telefoniczne podczas jazdy można prowadzić tylko za pomocą odpowiedniego urządzenia, np. zestawu głośnomówiącego. Nie wolno obsługiwać urządzeń elektronicznych, które odwracają uwagę od prowadzenia pojazdu. W samochodzie można palić papierosy. Jeśli chodzi o jedzenie i picie podczas jazdy, to zaleca się odświeżanie się głównie na miejscach odpoczynku. Jest to bezpieczniejsze.

Jazda boso i w klapkach

Prowadzenie samochodu boso i w klapkach nie jest zabronione. Należy jednak upewnić się, że ubranie i buty nie ograniczają zdolności do radzenia sobie z prowadzeniem pojazdu.

Ceny paliw

Ceny paliw w Słowenii są jednymi z najbardziej tańszych w Europie. Jeśli jesteś przejazdem, na pewno warto tu zatankować.

Średnie ceny paliw w Słowenii kształtują się następująco:

  • 1,41 EUR za Natural 95
  • 1,48 EUR za olej napędowy

Zalecamy sprawdzenie aktualnych cen paliwa tuż przed jazdą.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Słowenia oferuje dobry zasięg punktów ładowania samochodów elektrycznych. Oprócz standardowych stacji ładowania, istnieje wiele stacji szybkiego ładowania. Ładowarki dla samochodów elektrycznych są również często ustawiane przez dostawców zakwaterowania.

Obecnie w Słowenii około 1.500 stacji ładowania. Skorzystaj z interaktywnej mapy PlugShare i znajdź najbliższą z nich. Dla samej Lublany polecamy mapę z Chargemap. Aby uzyskać więcej informacji na temat podróżowania samochodem elektrycznym w Słowenii, odwiedź slovenia.info.

Wynajem samochodów i podróżowanie wypożyczonym samochodem

Szczególnie droższe samochody w Słowenii na granicy są sprawdzane pod kątem kradzieży. Jeśli więc podróżujesz wypożyczonym samochodem, upewnij się, że masz przy sobie zaświadczenie właściciela o wypożyczeniu (dotyczy to również samochodów leasingowanych lub firmowych).

Najdokładniejsze kontrole są podobno na granicy słoweńsko-chorwackiej. Policja nie okazuje litości i wielokrotnie konfiskowała pojazdy zwykłym turystom, ponieważ nie posiadali oni wspomnianego wcześniej certyfikatu.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu w Słowenii, ucieszą Cię m.in korzystne ceny. Wydacie około 15 EUR za dzień (w zależności od długości wynajmu i rodzaju samochodu).

Gdzie warto wybrać się nad morze

Do najpopularniejszych destynacji należą:

  • Piran (miasto na wybrzeżu),
  • Portorož (luksusowy kurort, w którym znajdziesz piaszczystą plażę),
  • Izola (mniej uczęszczana),
  • Koper (stolica słoweńskiego wybrzeża),
  • Ankaran (tereny zielone i najdłuższa piaszczysta plaża w Słowenii),
  • Strunjan (najwyższy klif nad Adriatykiem).

Transport nart i snowboardów

W przeciwieństwie do np. Austrii, przepisy dotyczące transportu nart i desek snowboardowych nie są tu tak restrykcyjne. Niemniej jednak zalecamy transportowanie ich w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych członków załogi.

Podróżowanie ze zwierzętami

Twoje zwierzę musi mieć własny międzynarodowy paszport dla zwierząt domowych zwierzę z dokumentem potwierdzającym ważne szczepienia szczepienie przeciwko wściekliźnie. Na jednego właściciela można przewieźć maksymalnie pięć zwierząt. Zwierzę musi posiadać mikrochip.

Zwierzaka należy przewozić w bagażniku (obszar ten musi być oddzielony barierką), w skrzynce lub przypięty na tylnym siedzeniu specjalnym pasem bezpieczeństwa. Przeczytaj więcej w artykule Podróżowanie z psem w samochodzie.

Podróżowanie rowerem

  • Rowerzyści są zobowiązani do posiadania świateł i odblasków.
  • Dzieci do lat 14 mają obowiązek używania kasku ochronnego. W przypadku osób starszych jest to jedynie zalecane.
  • Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, można korzystać z drogi. Należy jeździć w odległości 1 m od jezdni.

Z przyczepą kempingową do Słowenii

Kempingi można znaleźć we wszystkich ciekawych rejonach kraju. Do tego dochodzi bogata sieć stellplatzów (tymczasowych parkingów bez udogodnień, parkingów z częściową obsługą i stellplatzów z pełnym wyposażeniem). Zaplanuj swoją podróż z pomocą strony Camperstop.si.

Szczególnie w szczycie sezonu polecamy zarezerwować kemping z wyprzedzeniem. Nie zapomnijcie zdobyć licencji na przyczepę kempingową przed podróżą.

Kemping i spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie i biwakowanie jest możliwe tylko na kempingach. Biwakowanie na dziko jest w Słowenii oficjalne zakazane. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w parkach narodowych i w ich pobliżu, w sezonie kontrole policyjne są na porządku dziennym.

Ważne kontakty

Ważne numery telefonów

  • Zintegrowany System Ratownictwa: 112
  • Straż pożarna: 112
  • Policja: 113/112
  • Pogotowie ratunkowe: 112

Często zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne podczas jazdy w Słowenii?

Prawo jazdy, zielona karta, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód tożsamości.

Jak płacić za korzystanie z autostrad w Słowenii?

Kierowcy muszą zakupić elektroniczną winietę online. Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony muszą posiadać elektroniczne urządzenie pokładowe DarsGo do uiszczania opłat drogowych.

Jakie są obowiązki kierowców w zakresie opon i łańcuchów śniegowych?

Minimalna obowiązkowa głębokość bieżnika opon w okresie letnim wynosi 1 mm. Od 15.11. do 15.3. a także poza tym okresem w warunkach zimowych, pojazdy mechaniczne muszą posiadać wyposażenie zimowe. Obejmuje to opony zimowe o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm oraz opony letnie + łańcuchy śniegowe z tobą w bagażniku (zamontowane w razie potrzeby).

Jakie są kary za łamanie przepisów ruchu drogowego w Słowenii?

Słoweńskie mandaty są porównywalne z Europą Zachodnią. Jeśli zapłacisz mandat w ciągu 16 dni od popełnienia wykroczenia, jego wysokość zmniejsza się o połowę.

Źródło: www2.ecpp.si

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj