Parkowanie w Bratysławie: Jak i gdzie parkować jako odwiedzający

0
3160
parking bratyslawa

Chcesz wybrać się na rodzinną wycieczkę do Bratysławy i szukasz opcji parkowania? Powinieneś wziąć pod uwagę, że Bratysława ma strefy parkingowe, które regulują parkowanie w całym mieście. Możesz wybierać spośród różnych opcji, w tym parkowanie na ulicy, parkowanie metrowe, parkowanie przy centrach handlowych lub domach parkingowych i garażach. W tym artykule doradzimy Ci, gdzie zaparkować, jak zmieniają się ceny parkowania i które miejsca można zaparkować za darmo.

Parkowanie w Bratysławie

Słowackie miasto Bratysława ma uregulowane strefy parkowania, zwane Bratysławskim Asystentem Parkingowym PAAS. Dlatego odwiedzający miasto muszą liczyć się z tym, że w tych regulowanych strefach będą parkować według stawek godzinowych każdej strefy. Uiszczanie opłat parkingowych jest możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnych, w parkomatach lub w wybranych punktach sprzedaży.

Parkowanie na ulicach Bratysławy jest z reguły płatne od 8:00 do 16:00 lub 18:00, przy czym 30 minut parkowania kosztuje średnio około 0,70 EUR.

Gdzie mogę zaparkować?

Podczas parkowania należy obserwować informacyjne tablice uzupełniające, na których znajdują się informacje o uregulowanej strefie parkowania, a także o możliwościach płatności. Miejsca parkingowe są takie same dla mieszkańców i gości, ale goście muszą płacić za te miejsca według stawek godzinowych, które są określone przez strefy parkowania.

Zielona plakietka parkingowa PAAS oznacza miejsca dla nierezydentów lub gości. Każdy placard posiada unikalny kod numeryczny, który identyfikuje kod sekcji miejsca do zapakowania i służy również do identyfikacji podczas płatności. Należy wprowadzić kod sekcji miejsca w aplikacji lub parkomacie, a system automatycznie obliczy stawkę godzinową dla danej sekcji. Automaty są funkcjonalne aż w 5 językach obcych (czeskim, angielskim, niemieckim, węgierskim i francuskim).

Przegląd stref parkingowych w Bratysławie:

Strefa taryfowaCena
Strefa taryfowa A2,00 EUR/godz
Strefa taryfowa B1,50 EUR/godz
Strefa taryfowa C1,00 EUR/godz
Opaska taryfowa D0,50 EUR/godzinę

Na stronie internetowej paas.sk znajdą Państwo interaktywną mapę, która da Państwu ogólny wykaz możliwości parkowania dla gości oraz przegląd stref parkingowych.

Interaktywna mapa Bratysławy - przegląd parkingów
Interaktywna mapa Bratysławy – przegląd parkingów

Gdzie można parkować w strefach regulowanych?

 • W strefach parkowania parkowanie jest możliwe tylko w miejscach wyznaczonych do parkowania; poza nimi parkowanie jest zabronione i podlega wysokim karom pieniężnym.

W strefach regulowanych parkowanie jest wyznaczone:

 • W miejscach parkingowych, które są oznaczone znakami na ulicy.
 • W miejscach postojowych, które są zlokalizowane poza ulicą, czyli na parkingach o zorganizowanym ruchu.
 • Parkowanie na dużych parkingach, w garażach lub innych miejscach wyznaczonych do parkowania.

Wniosek o wydanie zezwolenia na parkowanie w Bratysławie

Na Słowacji, a konkretnie w Bratysławie, można skorzystać z kilku aplikacji parkingowych, które pomogą łatwo i bezproblemowo zaparkować i uiścić opłaty parkingowe.

Aplikacja Mpla jest jedną z najczęściej używanych aplikacji do płatności za parkowanie w Czechach, a także na Słowacji. Aplikacja jest dostępna dla systemu Android i iOS. Jeśli nie chcesz pobierać żadnej aplikacji, możesz również uiścić opłaty parkingowe za pośrednictwem strony internetowej MPLA.IO.

Aplikacja Bmove jest szybko rozwijającą się aplikacją na Słowacji, ale także w innych krajach, takich jak Chorwacja, Austria i Włochy. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android iiOS.

Aplikacja EasyPark to kolejna międzynarodowa aplikacja, która oferuje rezerwację parkingu w całej Europie. Aplikacja dostępna jest oczywiście na telefony z systemem Android i iOS.

Aplikacja HOPIN, dzięki której można szybko i łatwo zaparkować w dowolnym miejscu. Istnieje aplikacja dla Androida i iOS, a także bez pobierania aplikacji można skorzystać ze strony internetowej, aby łatwo zapłacić za parkowanie.

Ostatnią aplikacją jest ParkDots, z którą można zaparkować w Bratysławie, ale także w innych miejscach na Słowacji. ParkDots oferuje aplikacje na telefony z systemem Android oraz na iOS.

Dużą zaletą tych aplikacji jest przejrzystość i prosta obsługa. Płatności za pośrednictwem aplikacji są szybkie i bezproblemowe. Nie musisz szukać parkometru i monet, aby zapłacić. Nie musisz nawet wystawiać biletu parkingowego za okno swojego samochodu.

Jak to wszystko działa? Po prostu to od Ciebie zależy, gdzie chcesz lub musisz zaparkować. Wszystkie aplikacje działają na podobnej zasadzie. Najważniejsze to wybrać miejsce parkingowe ręcznie, wpisać konkretny adres lub skorzystać z GPS, który automatycznie znajdzie dla Ciebie miejsce. Następnie musisz wybrać rodzaj parkingu, wpisać numer rejestracyjny swojego pojazdu i zapamiętać, na jak długo chcesz zaparkować. Zapłać za parking i gotowe.

Parking P+R

Parkingi P+R (Parkuj i Jedź) lub parkingi zlewne to kolejna opcja parkowania w Bratysławie. Parkingi te zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia ruchu samochodowego w centrum miasta i wokół niego. Lokalizacja parkingów P+R jest tak ustawiona, aby odwiedzający i podróżni parkowali na tych parkingach, a następnie korzystali z transportu publicznego dostępnego w pobliżu. Parkingi te mają dużą pojemność, większość z nich jest bezpłatna lub posiada minimalne stawki za parkowanie.

W centrum Bratysławy najbardziej znane są te parkingi P+R:

 • P+R Komisarky,
 • P Černyševského,
 • P+R Macharova i inne.

Parkingi P+R w okolicach Bratysławy:

 • P+R Malacky (Na pal),
 • P+R Šenkvice,
 • P+R Pezinek,
 • P+R Svatý Jur.

Parkingi P+R wciąż się rozbudowują. Aktualną listę wszystkich parkingów można znaleźć na stronie paas.sk.

Mapa parkingu P+R w Bratysławie
Mapa parkingów P+R w Bratysławie

Centra handlowe i bezpłatny parking

Jedną z bardzo popularnych opcji parkingowych są parkingi w centrach handlowych, ponieważ oferują one bezpłatne parkowanie przez cały dzień lub przez kilka godzin. Później opłaty za parkowanie wynoszą około 3 EUR za godzinę.

AVION Shopping Park Bratislava jest największym centrum handlowym na Słowacji i posiada bezpłatny parking. Centrum handlowe znajduje się około 10 minut od lotniska w Bratysławie.

Aupark Shopping Center Bratislava-Petržalka to centrum handlowe i rozrywkowe, które posiada ponad 2240 miejsc. Parking podzielony jest na 5 parkingów, z czego parking P5 jest bezpłatny, parking P3 przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych oraz stacji ładowania Tesli i również jest bezpłatny. Pozostałe parkingi P1, P2 i P4 oferują darmowe parkowanie przez 3 godziny od poniedziałku do piątku. Po tym czasie każda godzina jest płatna w wysokości 3 EUR.

Centrum handlowe Eurovea znajduje się blisko centrum Bratysławy i oferuje do 1900 miejsc parkingowych. Parking od poniedziałku do piątku jest bezpłatny przez 3 godziny, w weekendy i święta parking jest bezpłatny do 5 godzin. Każda kolejna godzina będzie kosztować 3,50 EUR.

Centrum Nivy oferuje 2 150 miejsc parkingowych. Parkowanie jest bezpłatne przez 3 godziny w dni powszednie, a pierwsze 5 godzin jest bezpłatne w weekendy i święta. Każda kolejna godzina kosztuje 3 EUR.

Jeśli wybierasz się do Bratysławy, stolicy Słowacji, samochodem, polecamy przed wyjazdem przestudiować zasady i przepisy ruchu drogowego na Słowacji. Na szczęście są one dość podobne do tych w Czechach, ale należy wziąć pod uwagę różne wyjątki. A jakie są mandaty na Słowacji? Wszystko jest podobne do naszego kraju, poza kilkoma różnicami. Na przykład, jeśli zapłacisz mandat w ciągu 15 dni, kwota jest mniejsza. Jeśli jeździsz po słowackich autostradach i drogach ekspresowych, musisz zaopatrzyć się w słowacką winietę elektroniczną.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Gdzie mogę zaparkować w Bratysławie?

Istnieje wiele możliwości zaparkowania pojazdu. Można skorzystać z parkingów przy centrach handlowych, parkingów P+R lub dojechać do celu komunikacją miejską. Jeśli chcesz zaparkować blisko centrum, możesz skorzystać z garaży lub domów parkingowych, możesz też zaparkować na ulicach, gdzie są wyznaczone miejsca parkingowe.

Jak i gdzie wnosić opłaty parkingowe w Bratysławie?

Bilety parkingowe można kupić elektronicznie za pośrednictwem MPLA, Bmove, EasyPark, HOPIN lub ParkDost. Inne możliwości to parkometry lub wybrane miejsca.

Gdzie mogę zaparkować za darmo w Bratysławie?

Parkingi lub P+R są bezpłatne, a parkingi lub domy parkingowe przy centrach handlowych również oferują darmowe parkowanie.

Źródło: paas.sk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj