Parkowanie Wiedeń: Jak i gdzie zaparkować jako turysta

3
478
wien parking

Planujesz podróż do Wiednia? Dlaczego nie? Wiedeń znajduje się około 80 km od granicy z Czechami. Niezależnie od powodu, musisz wziąć pod uwagę, że od marca 2022 roku w całym Wiedniu obowiązuje regulacja dotycząca płatnych stref krótkoterminowego parkowania. W tym artykule zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o parkowaniu w stolicy Austrii – Wiedniu.

Jeśli jedziesz samochodem do Wiednia, zalecamy, abyś przed wyjazdem przestudiował zasady i przepisy ruchu drogowego w Austrii. Policja jest bardzo surowa i nieugięta, a w całej Austrii możesz spotkać się z bardzo wysokimi mandatami. Pamiętaj również, że w Austrii musisz mieć ważną austriacką winietę, którą możesz kupić w wybranych punktach sprzedaży lub wygodnie przez internet. W pokrewnej notatce, nie zapomnij, że w Austrii są strefy ekologiczne, więc musisz mieć eko-stempel dla tych zielonych stref w Austrii, które lekkie ciężarówki i niektóre samochody potrzebują. Decydujące znaczenie mają informacje zawarte w pozwoleniu technicznym. Więcej na ten temat w naszym artykule Strefy emisji i ekoznaki w Austrii.

Parkowanie w Wiedniu

W Wiedniu parkowanie jest regulowane przez strefy parkowania krótkoterminowego Kurzparkzonektóre obowiązują na prawie całym obszarze miasta. Dlatego parkowanie w Wiedniu jest możliwe tylko z biletem parkingowym Parkschein lub naklejką Parkpickerl, która jest przeznaczona dla mieszkańców danego obszaru.

Jakie są możliwości parkowania? W centrum miasta i jego okolicach można zaparkować w różnych garażach, ale tutaj trzeba się liczyć z wysokimi cenami za parkowanie. Ponadto osoby odwiedzające miasto mogą skorzystać z parkingu P+R (Park & Ride), gdzie możliwe jest zaparkowanie pojazdu, a następnie kontynuowanie podróży komunikacją miejską. Wiedeń ma bardzo rozbudowaną komunikację miejską, więc do poruszania się po Wiedniu można wykorzystać metro, tramwaj lub autobus.

Strefy krótkoterminowego parkowania w Wiedniu

Od 1 marca 2022 roku w prawie całym Wiedniu wprowadzono strefy krótkoterminowego parkowania. Tym samym pojazdy mogą parkować w tych strefach tylko przez określony czas i trzeba uiścić opłatę za parkowanie.

We wszystkich uczestniczących w projekcie obszarach Wiednia strefy krótkoterminowego parkowania obowiązują w następujący sposób:

 • Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 22:00 to krótkoterminowe parkowanie jest regulowane. Z wyjątkiem świąt państwowych. Maksymalny czas parkowania wynosi 2 godziny.

Wyjątek: okręgi 14, 17, 21, 22 i 23. Proszę wejść na ten link wien.gv.at, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, o jakich konkretnych zwolnieniach mowa.

Interaktywna mapa całego miasta Wiedeń wien.gv.at pokazuje przegląd wszystkich aktualnych stref parkowania krótkoterminowego oraz inne szczegółowe informacje, które mogą być przydatne podczas parkowania. Mogą Państwo wybrać poszukiwany obszar i kliknąć na niego, aby uzyskać dalsze informacje na temat parkowania, cen lub godzin otwarcia.

Strefy parkowania krótkoterminowego są oznaczone tylko przy wjazdach i wyjazdach z poszczególnych obszarów. Strefy parkowania krótkoterminowego są oznaczone tablicami i dodatkowymi znakami, na których można znaleźć maksymalny dozwolony czas parkowania, jak również ważność czasu.

Interaktivní mapa města Vídně - parkování
Interaktywna mapa Wiednia – parkowanie

Parkowanie przy ulicach handlowych

Istnieją również miejsca, takie jak ulice handlowe, gdzie mogą obowiązywać różne zasady parkowania krótkoterminowego. O tych zmianach można zawsze dowiedzieć się z dodatkowych znaków na tablicach drogowych. Ulice te są wyłączone ze wszystkich stref parkowania krótkoterminowego.

W przypadku parkowania w tych strefach z biletem parkingowym obowiązują następujące przepisy:

 • Maksymalny czas parkowania wynosi 1,5 godziny.
 • Ważny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. W sobotę od 8:00 do 12:00.

Pod tym linkiem wien.gv.at znajdą Państwo więcej szczegółowych informacji na temat parkowania na tych ulicach handlowych w Wiedniu.

Gdzie i jak można uiścić opłatę parkingową?

Bilety parkingowe można nabyć elektronicznie za pomocą aplikacji Handyparken lub klasycznie w formie papierowej.

Bilety parkingowe można nabyć w następujących miejscach:

 • Stacje benzynowe
 • Automaty z papierosami
 • Sklepy tytoniowe, kioski z gazetami
 • Urzędy pocztowe
 • Punkty przedsprzedaży przedsiębiorstwa transportowego Wiener Linien
 • Automaty biletowe Wiener Linien
 • Punkty informacji turystycznej Tourist-Info Wien.
Handyparken - platba parkovného ve Vídni online
Handyparken – płatności online za parkowanie w Wiedniu

Cennik kart parkingowych dla stref krótkoterminowego parkowania 2023

W tych strefach płatność jest wymagana od pierwszej minuty parkowania nawet w przypadku parkowania krótkoterminowego, wsiadania, wysiadania lub przy załadunku i wyładunku bagażu. W tych przypadkach można skorzystać z biletu parkingowego, który jest bezpłatny i na 15 minut.

 • Czas parkowania 15 minut – bilet parkingowy fioletowy – bezpłatny.
 • Czas parkowania 30 minut – niebieski bilet parkingowy – 1,25 EUR.
 • Czas parkowania 60 minut – niebieski bilet parkingowy – 2,50 EUR.
 • Czas parkowania 90 minut – zielony bilet parkingowy – 3,75 EUR.
 • Czas parkowania 120 minut – żółty bilet parkingowy – 5 EUR.

Wydrukowany bilet parkingowy należy całkowicie wypełnić i umieścić wwidocznym miejscu za przednią szybą pojazdu.

Jeśli odwiedzający jest niepełnosprawny fizycznie, wymagana jest karta parkingowa. Dzięki niej można parkować bez ograniczeń na miejscach dla niepełnosprawnych i w strefach parkowania krótkoterminowego. Legitymacja ta również musi być wystawiona w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu. Obowiązuje ona również dla pasażerów.

Parkingi P+R, centra parkingowe i inne możliwości w Wiedniu.

Jeśli chcą Państwo zwiedzić Wiedeń, najlepiej skorzystać z parkingu P+R i dojechać do celu komunikacją miejską. Jeśli chcą Państwo zaparkować blisko centrum, mogą Państwo skorzystać z garaży parkingowych, których ceny są zazwyczaj znacznie wyższe.

ParkingiP+R lub Park and Ride to wielopoziomowe parkingi, które znajdują się na obrzeżach miasta, gdzie głównym celem tych parkingów jest zaparkowanie tutaj swojego pojazdu, a następnie skorzystanie z transportu publicznego. Średni koszt parkowania wynosi 4,10 EUR za cały dzień. Tygodniowa opłata za parkowanie wynosi wtedy około 20,90 EUR.

Zaletą jest to, że parkingi P+R są połączone z liniami metra, dzięki czemu podróż do ścisłego centrum Wiednia jest szybka i wygodna. Listę parkingów można znaleźć na stronie parken.at. Wszystkie te parkingi są otwarte 24 godziny na dobę i działają przez całą dobę. Bilet parkingowy można otrzymać przy wjeździe na parking, poprzez Handyparken lub w różnych punktach sprzedaży.

Jeśli interesują Cię parkingi w pobliżu centrum Wiednia, możesz skorzystać z garaży podziemnych i parkingów strzeżonych o wyższych cenach za parkowanie. Zazwyczaj ceny wahają się od 10 do 40 EUR. Na stronie parken.at znajduje się interaktywna mapa, na której można znaleźć te garaże.

P+R parkoviště ve Vídni
Parkingi P+R w Wiedniu

FAQ

Jaka jest ważność stref krótkoterminowego parkowania w Wiedniu?

Strefy parkowania krótkoterminowego są płatne i obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 22:00. Z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Maksymalny czas parkowania to 2 godziny.

Jak i gdzie wnosić opłaty parkingowe w Wiedniu?

Bilety parkingowe można kupić elektronicznie za pomocą aplikacji Handyparken lub w formie papierowej na stacjach benzynowych, w automatach z papierosami, na poczcie itp.

Gdzie zaparkować samochód we Wiedniu?

Najlepiej skorzystać z parkingu P+R i dojechać komunikacją miejską do konkretnego miejsca. Jeśli chcesz zaparkować blisko centrum, możesz skorzystać z garaży, które mają zazwyczaj dużo wyższe ceny za parkowanie, zwykle w granicach 10 – 40 EUR.

Źródło: wien.gv.at, parken.at

3 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  dzięki za przydatny artykuł. Mam pytanie o możliwość zaparkowania na P+R na kilka dni, gdy nie będę ruszał auta, i poruszał się komunikacją miejską. Czy da się z góry zapłacić za cały okres, trzeba wpadać codziennie, czy robi się to jakoś inaczej? I czy w ogóle można traktować P+R jako parking długoterminowy? 🙂
  Pozdrawiam
  Paweł

  • Dobry dzień,
   Niektóre parkingi P+R są bezpłatne przez cały dzień, inne tylko przez 12 godzin. Płatność najczęściej odbywa się za pośrednictwem automatu płatniczego lub np. aplikacji internetowej. Zakładam, że nie ma możliwości uiszczenia opłaty parkingowej z góry za cały okres. Oznacza to, że za parkowanie trzeba płacić codziennie. Parking P+R nie jest parkingiem długoterminowym, działa inaczej. P+R to skrót od słów park + ride, co oznacza „parkuj i jedź”. Są to tymczasowe parkingi zlokalizowane w pobliżu transportu publicznego. Oznacza to, że kierowcy zostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji miejskiej i kontynuują podróż do centrum miasta lub gdziekolwiek indziej.

  • Tak dla się parkować na dłuższy okres nawet do miesiąca czasu. Musisz tylko podjeść do maszyny w której i tak musisz uiścić opłatę i tam masz wiele różnych opcji do wyboru .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj