Zasady i przepisy ruchu drogowego w Szwajcarii

0
78
Przepisy i zasady ruchu drogowego w Szwajcarii

Dobra luksusowe, piękna przyroda lub zabytki historyczne. Niezależnie od tego, czy do Szwajcarii przyciąga Cię jedno, czy drugie, warto znać lokalne zasady i przepisy ruchu drogowego. Przygotowaliśmy kompletny przewodnik, który pomoże Ci cieszyć się wakacjami bez mandatów i starć z policją.

Podsumowanie

Na co przygotować się w Szwajcarii? Ograniczenie prędkości na autostradach jest nieco niższe niż w innych krajach europejskich. Opłata za przejazd jest pobierana za pomocą papierowej winiety, co w dzisiejszych czasach jest dość wyjątkowe. Unikalne są również przepisy dotyczące zmian zimą i latem – zasady są dość życzliwe.

Podróżując po kraju, nie zatrzymuj autostopowiczów (nie wolno ci) i uważaj na wykroczenia; policjanci wręczają wysokie mandaty. Warto tankować w sąsiednich krajach, paliwo jest tu drogie.

Dokumenty

 • Prawo jazdy,
 • zaświadczenie o przydatności do ruchu drogowego,
 • zielona karta,
 • dowód osobisty.

Szwajcaria jest częścią strefy Schengen. Nie jest jednak częścią Unii Europejskiej.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza miejscowością (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5080100120
Motocykl5080100120
Ciężarówka powyżej 3,5 t50808080
Autobusy5080100100
Samochód + przyczepa do 3,5 t5080100100
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 t50808080
Samochód kempingowy do 3,5 t5080100120
Samochód kempingowy powyżej 3,5 t508080100

Strefy emisji spalin

Szwajcaria, podobnie jak na przykład Francja, wprowadziła system stref ekologicznych oparty na kolorowych oznakowaniach ekologicznych w celu poprawy jakości powietrza w jednym z dużych i zatłoczonych miast, a mianowicie w Genewie. Strefa ta obejmuje całą Genewę i część okolicznych gmin Carouge, Cologny, Lancy i Vernier.

Naklejki Stick'Air są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, takich jak samochody osobowe, kampery, minibusy, autobusy, samochody dostawcze, ciężarówki i pojazdy ciężarowe, które poruszają się po Genewie i okolicach w tak zwanym okresie zanieczyszczenia. Godziny te są ustalone od poniedziałku do niedzieli od 6:00 rano do 10:00 po południu.

Naklejka ekologiczna musi być umieszczona na lewej lub prawej wewnętrznej stronie przedniej szyby. W przypadku motocykli naklejkę należy umieścić na zewnętrznej stronie błotnika.

W przypadku braku lub nieprawidłowej szwajcarskiej naklejki ekologicznej należy spodziewać się grzywny w wysokości do 455 EUR.

W Szwajcarii obowiązuje jeszcze jedno ograniczenie. W niektórych wybranych górskich kurortach obowiązuje całkowity zakaz poruszania się samochodami. Ograniczenie to dotyczy obecnie 9 miejscowości. Miejsca te są zazwyczaj dostępne tylko kolejką linową, lokalnym transportem publicznym lub koleją.

Są to następujące miejscowości:

 • Bettmeralp
 • Braunwald
 • Mürren
 • Riederalp
 • Rigi
 • Saas-Fee
 • Stoos
 • Wengen
 • Zermatt

Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule Strefy emisji Szwajcaria.

Winieta autostradowa

W Szwajcarii autostrady są płatne za pomocą papierowej winiety. Wersja online winiety będzie dostępna od sierpnia 2023 r. Dla pojazdów silnikowych do 3,5 t kosztuje ona 40 CHF i jest ważna przez cały rok (=14 miesięcy). Nie ma opłat za krótsze okresy. W przypadku uszkodzenia przedniej szyby, a tym samym winiety, można ubiegać się o odszkodowanie. Pojazdy powyżej 3,5 t są płatne.

Znaczek można uzyskać na granicy szwajcarskiej, w urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych i stacjach obsługi.

Oprócz autostrad płatne są również tunele Great Saint Bernard i Munt la Schera.

Pojazd14 miesięcy
Waga do 3,5 t40 CHF

Obowiązkowe wyposażenie

Szwajcaria podpisała Konwencję Wiedeńską, w której zobowiązała się wymagać od samochodów obowiązkowego wyposażenia zgodnie z krajem rejestracji (pod warunkiem, że samochód jest zarejestrowany w kraju, który jest również częścią Konwencji).

W praktyce można jednak spotkać się z różnymi lokalnymi zwolnieniami i przepisami. Dlatego zalecamy, aby zawsze dostosowywać obowiązkowe wyposażenie do kraju, przez który się przejeżdża. Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów.

Tylko trójkąt ostrzegawczy jest częścią obowiązkowego wyposażenia. Należy go przechowywać w łatwo dostępnym miejscu, a nie w bagażniku. W razie potrzeby należy go umieścić co najmniej 50 m za samochodem na normalnych drogach i 100 m na drogach szybkiego ruchu. Gdy pojazd znajduje się w strefie awaryjnej, trójkąt należy umieścić po prawej stronie strefy.

 • Jeśli kierowca ma przepisane okulary dioptryczne, zgodnie z prawem musi mieć przy sobie zapasową parę okularów
 • Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla kierowcy i pasażera przez cały czas.
 • Kierowca i pasażer motocykla muszą nosić kaski ochronne.

Zalecane wyposażenie

Zalecane wyposażenie obejmuje kamizelkę odblaskową, apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę. Nie jest złym pomysłem spakowanie wszystkiego, czego możesz potrzebować w drodze: koca, zestawu narzędzi, kabli rozruchowych, oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy, koła zapasowego, hever.

Opony i łańcuchy śniegowe

Szwajcaria nie ma jeszcze żadnych przepisów określających, kiedy należy zmienić opony na zimowe. Jeśli jednak na zewnątrz panują warunki zimowe (śnieg, lód lub mróz na drodze), a Ty spowodujesz wypadek na oponach letnich, zostanie to uznane za okoliczność obciążającą. Nie jest to ograniczone datą. Dlatego zdecydowanie zalecamy zakładanie opon zimowych w okresie zimowym.

Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika opon wynosi 1,6 mm przez cały rok. W przypadku opon zimowych zaleca się co najmniej 4 mm, ale nie jest to określone.

Obowiązek świecenia

Obowiązkowe jest świecenie światłami zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy doskonałej widoczności w ciągu dnia wystarczy używać świateł do jazdy dziennej. Zapomniałeś świateł w ciągu dnia? Ryzykujesz mandat w wysokości 40 CHF.

W nieoświetlonych miejscach publicznych należy włączyć światła obrysowe i tylne. Światła obrysowe muszą być również używane w sytuacjach, gdy samochód czekał przez jakiś czas. Zazwyczaj na przejazdach kolejowych.

Grzywny

Jak już pewnie zdążyłeś się domyślić, mandaty w Szwajcarii są dość wysokie. Ponadto w zdecydowanej większości przypadków należy je zapłacić na miejscu. Funkcjonariusze policji akceptują jednak tylko płatności gotówkowe w wysokości od 20 do 300 CHF. W przypadku wyższych kwot wymagają pewnej formy gwarancji lub można spróbować zorganizować płatność kartą. Nie należy jednak zbytnio na tym polegać.

 • Mandat za złe parkowanie: od 80 do 120 CHF
 • Mandat za przekroczenie prędkości:
  • 40 do 250 CHF w gminie (250 CHF już za przekroczenie prędkości o 10 do 15 km/h)
  • poza gminą od 40 do 240 CHF
  • na autostradzie od 20 CHF do 260 CHF
 • Przejazd na czerwonym świetle: 250 CHF

Lokalne zwyczaje

 • W Szwajcarii autostopowicze nie mogą się zatrzymywać.
 • Piesi mogą wchodzić na jezdnię. Należy na to uważać. Jeśli jedziesz w konwoju po drodze bez przejścia dla pieszych, musisz pozwolić pieszemu przejść na drugą stronę.
 • Na ulicy jednokierunkowej można przepuścić tramwaj z lewej lub prawej strony, w zależności od okoliczności. Jednak skręcając w lewo na ulicy dwukierunkowej, tramwaj ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami.

Tolerancja na alkohol

Tolerancja alkoholu podczas jazdy za granicą często różni się od tego, do czego jesteś przyzwyczajony w kraju. W Szwajcarii wygląda to następująco – ogólna tolerancja wynosi 0,5 promila. Nie krępuj się więc wypić kieliszek wina lub piwo do obiadu i wsiąść za kierownicę.

Dla zawodowych kierowców i nowych kierowców, którzy mają prawo jazdy, tolerancja wynosi 0,1 promila. Chociaż nie wolno im pić alkoholu, dopuszczalne są pewne odchylenia fizjologiczne.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Korzystanie zkamery samochodowej jako takiej nie jest zabronione, ale nie jest zalecane. W rzeczywistości można nagrywać tylko za zgodą osób znajdujących się na nagraniu. A z tym trudno sobie poradzić podczas jazdy.

Urządzenia antyradarowe są zabronione (nie mogą być nawet zamontowane w pojeździe). Tak samo jak wykrywacze radarów. Zgodnie z prawem nie należy nawet korzystać z funkcji nawigacji i aplikacji, które ostrzegają o mierzonych odcinkach. Korzystanie z nich podlega karze grzywny, a funkcjonariusze mogą usunąć urządzenie.

Kontrole policyjne

Nie ma specjalnych zasad dotyczących kontroli policyjnych. Po zatrzymaniu należy poczekać w samochodzie i postępować zgodnie z instrukcjami funkcjonariusza.

Pas ratunkowy

Pas ratunkowy tworzy się, gdy przed Tobą dojdzie do wypadku drogowego. Użyj urządzenia mnemotechnicznego w prawej ręce i pozwól pojazdom IZS swobodnie przejechać. Nie wolno jednak korzystać z pasa awaryjnego.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi

Dzieci w wieku poniżej 12 lat lub o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku samochodowym (lub na siedzeniu podwyższającym) zgodnym co najmniej z normą ECE 44/03.

Pamiętaj, aby zabrać swoje pociechy z ważnym dokumentem podróży. Podróż może być długa, ale wiemy, jak uprzyjemnić podróż samochodem z dziećmi.

Jedzenie, picie, palenie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy

W Szwajcarii nie ma ograniczeń dotyczących jedzenia i picia za kierownicą. Jednak bezpieczniej jest odświeżyć się w miejscach odpoczynku lub na stacjach benzynowych. W tym samym czasie odpoczniesz od jazdy.

Jazda boso i w klapkach

Jazda bosolub w klapkach nie jest nielegalna, ale szwajcarskie prawo drogowe mówi, że kierowcy muszą być w stanie utrzymać swój samochód w porządku przez cały czas – i że ich garderoba powinna to odzwierciedlać.

Pytanie brzmi, co się stanie, jeśli popełnisz wykroczenie i natkniesz się na źle nastawionego policjanta. Jazda boso lub w klapkach może być postrzegana jako błąd z Twojej strony i zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Ceny paliwa

W Szwajcarii wszystko jest nieco droższe niż w sąsiednich krajach. To samo dotyczy paliwa. Średnia cena kształtuje się następująco:

 • 1,9 EUR za Natural 95 (1,8 CHF)
 • 2 EUR za olej napędowy (1,9 CHF)

Ładowanie samochodu elektrycznego

W Szwajcarii kilka firm prowadzi własne sieci stacji ładowania. Jedną z największych sieci (ponad 3000 stacji) oferuje evpass – mapę i informacje o cenach można znaleźć na stronie evpass.ch. Jeśli zarejestrujesz się w evpass, możesz również uzyskać dostęp do ładowania na stacjach innych firm, w tym za granicą.

Bezpłatne doładowania są dostępne w centrach handlowych i niektórych miejscach zakwaterowania. Ogólną mapę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Szwajcarii można również znaleźć na stronie Electromaps.com.

Wynajem samochodów i podróżowanie wynajętym samochodem

Chcesz wynająć samochód w Szwajcarii i zwiedzać kraj na własną rękę? Musisz spełnić następujące wymagania:

 • ważne prawo jazdy,
 • mieć co najmniej 25 lat.

Posiadacze kart kredytowych zazwyczaj nie muszą wpłacać kaucji. Wypożyczenie samochodu kosztuje od 150 zł do 250 zł za dzień. Zależy to od rodzaju samochodu, długości wynajmu i innych czynników.

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii samochodem, który wypożyczyłeś (od firmy, w leasingu, od znajomego), zabierz ze sobą certyfikat użytkowania. W przeciwnym razie policja może podejrzewać Cię o kradzież samochodu.

W Bernie i innych dużych miastach wypróbuj carsharing – to świetny sposób na szybkie i wygodne dotarcie do celu w dobrej cenie.

Transport nart i desek snowboardowych

Wybierasz się do Szwajcarii, aby uprawiać sporty zimowe? Zalecamy zabezpieczenie nart lub deski snowboardowej i innego sprzętu, aby w razie kolizji sprzęt nie stanowił zagrożenia dla załogi. Jednak funkcjonariusze policji podobno nie sprawdzają tego podczas przeszukań.

Podróżowanie ze zwierzętami

Zwierzę musi posiadać paszport zwierzęcia z dowodem szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienia należy wykonać co najmniej 21 dni przed przybyciem do kraju. Zwierzę musi być również zaszczepione. Pamiętaj, aby zabezpieczyć swojego towarzysza – tak, aby ani jemu, ani innym członkom załogi nie stała się krzywda.

Biwakowanie i spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie i biwakowanie poza kempingami i stellplatzami jest zabronione. Jeśli chcesz biwakować na dziko, uważaj na grzywnę. Możesz jednak spróbować umówić się z właścicielem prywatnej posesji, aby sprawdzić, czy możesz rozbić namiot / spać w samochodzie.

Przyczepa kempingowa do Szwajcarii

Jeśli wybierasz się w góry, dokładnie zaplanuj swoją podróż. Niektóre odcinki nie są bezpieczne do przejechania z przyczepą kempingową lub kamperem. Jak wspomniano, dzikie biwakowanie nie jest dozwolone, więc należy biwakować tylko na kempingach i stellplatzach. Oczywiście będziesz potrzebować odpowiedniej licencji na przyczepę kempingową.

Szukasz kempingu? Wypróbuj swisscamps lub booking.com. Sieć kempingów i stellplatz w Szwajcarii jest gęsta i dobrze wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz. Wcześniejsza rezerwacja zwykle nie jest konieczna, ale jest pewna.

Jazda na rowerze w Szwajcarii

Czujesz się na siłach, by pokonać wymagające górskie szlaki? A może po prostu chcesz się zrelaksować w otoczeniu przyrody? W Szwajcarii jest miejsce dla obu.

 • Dzieci w wieku poniżej 6 lat mogą poruszać się po głównych drogach tylko w towarzystwie osoby, która ukończyła 16 lat.
 • Kask ochron ny nie jest obowiązkowy, a jedynie zalecany. Jeśli jednak jeździsz na większym rowerze elektrycznym, lepiej jest nosić kask, w którym to przypadku jest on już obowiązkowy.
 • W niektórych kantonach jazda na rowerze górskim jest możliwa tylko w trudniejszym terenie. W przeciwnym razie możesz zostać ukarany grzywną (jeśli policjant nagle pojawi się na górze). Z drugiej strony wątpimy, by ktokolwiek wybierał się w góry na czymkolwiek innym.
 • Rowery elektryczne powinny mieć dzwonek, w przeciwnym razie można zostać ukaranym grzywną w wysokości 20 CHF. Nie dotyczy to zwykłych rowerów.

Ważne kontakty

Ważne numery telefonów

 • 112 – zunifikowany system ratunkowy
 • 117 – policja
 • 118 – straż pożarna
 • 140 – naprawa samochodów – pomoc drogowa (24 godziny)
 • 144 – pogotowie ratunkowe
 • 163 – przejezdność dróg
 • 187 – zagrożenie lawinowe

Ambasada RP w Bernie

Import samochodów

Czy jesteś zainteresowany importem samochodów ze Szwajcarii? Lokalne samochody używane oferują wysokiej jakości stosunek jakości do ceny. Możesz oczekiwać samochodów z najwyższym wyposażeniem, zaparkowanych w garażu i jeżdżących po drogach w idealnym stanie. Ale import z tego kraju nie zawsze się opłaca.

Często zadawane pytania

Jakich dokumentów potrzebuję podczas podróży samochodem do Szwajcarii?

Prawo jazdy, zaświadczenie o przydatności do ruchu drogowego, zielona karta, dokument tożsamości.

Jakie są ograniczenia prędkości w Szwajcarii?

W przypadku samochodów osobowych obowiązują następujące ograniczenia: 50 km/h w mieście, 80 km/h poza miastem, 100 km/h na drodze ekspresowej i 120 km/h na autostradach.

Jakie są grzywny w Szwajcarii?

Grzywny w Szwajcarii są wysokie, a funkcjonariusze policji wymagają płatności na miejscu. Stawki są następujące – złe parkowanie: od 80 do 120 CHF, mandaty za przekroczenie prędkości: w gminie od 40 do 250 CHF (250 CHF jest już za przekroczenie prędkości o 10 do 15 km/h), poza gminą od 40 CHF do 240 CHF, na autostradzie od 20 CHF do 260 CHF, przejechanie na czerwonym świetle: 250 CHF.

Źródła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj