Strefy emisji w Niderlandy – dla kogo są przeznaczone?

0
133
strefy emisji niderlandy

Gdzie można znaleźć strefy niskiej emisji w Holandii i co trzeba zrobić, aby do nich wjechać? Holenderskie strefy ekologiczne nazywane są milieuzone i dotyczą głównie pojazdów z silnikiem Diesla. Możemy doradzić, gdzie się zarejestrować i czy jest to konieczne w Twoim przypadku.

Większość zachodnich krajów w Europie ma jakąś formę strefy niskiej emisji. Strefy te obejmują miasta, a czasem nawet okoliczne obszary lub całe dzielnice. Tylko pojazdy posiadające zezwolenie mogą wjechać do strefy ekologicznej. Niektóre typy pojazdów, takie jak stare diesle, nie są w ogóle dozwolone w niektórych strefach emisji. A jeśli wjedziesz do strefy bez rejestracji lub odpowiedniego oznakowania ekologicznego, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 110 euro.

Tak jest na przykład w Austrii, Francji i Holandii, którym przyjrzymy się dzisiaj. W tym artykule dowiesz się, jak działają strefy niskiej emisji, jakie obszary obejmują i co musisz zrobić, aby przez nie przejechać.

Strefy niskiej emisji w Holandii – milieuzone

Strefy niskiej emisji w Holandii nazywane są milieuzone. W przypadku Holandii ograniczenia dotyczą wyłącznie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, tj. z silnikami Diesla. Wszystkie inne pojazdy korzystające z innych źródeł zasilania mogą wjeżdżać.

Zakaz wjazdu dotyczy nie tylko autobusów, ciężarówek i innych ciężkich pojazdów, ale także samochodów osobowych. Zasady mogą się różnić w zależności od miasta i strefy. Warunkiem wjazdu pojazdu z silnikiem diesla jest spełnienie wymaganej normy Euro.

W Holandii jest to nieco kłopotliwe, ponieważ każdy obszar/miasto ma swoje własne specyficzne zasady. W następnym rozdziale przyjrzymy się im bliżej.

Zasady wjazdu do stref niskiej emisji w Holandii

W sumie 15 gmin ma strefy niskiej emisji. Największe z nich można znaleźć w następujących miastach:

  • Amsterdam,
  • Arnhem,
  • Haga,
  • Utrecht,
  • Eindhoven (od 2025 r.).

Tylko lekkie pojazdy z silnikiem diesla, które spełniają normę Euro 4 lub wyższą, mogą wjeżdżać do tych miast. Ciężarówki i autobusy muszą spełniać normę Euro 6. W Amsterdamie są one nieco bardziej rygorystyczne. Istnieją również ograniczenia dotyczące wjazdu taksówek, motorowerów i motocykli, ponownie wpływające na te napędzane olejem napędowym, a zwłaszcza starsze modele. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zajrzyj na stronę amsterdam.nl. Znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć.

Jednak strefy niskiej emisji można znaleźć również w innych miastach i obszarach. Tutaj zasady mogą być nieco mniej rygorystyczne. Często dozwolony jest wjazd pojazdów ciężarowych spełniających co najmniej normę Euro 4. Wyjątkiem jest strefa niskiej emisji w porcie w Rotterdamie. Tutaj również wymagana jest co najmniej norma Euro 6 dla ciężarówek z silnikiem Diesla.

Więcej informacji na temat poszczególnych stref ekologicznych można znaleźć na stronie Urbanaccessregulation.eu. Jeśli mapa na stronie Urban Access wydaje Ci się niejasna, wypróbuj milieuzones.nl. Tam również można znaleźć mapę ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych stref ekologicznych i zasad wjazdu. Strona jest w języku niderlandzkim, ale jeśli skorzystasz z tłumaczenia maszynowego w translatorze, nawigacja będzie łatwa.

Zielone, żółte i fioletowe strefy

Strefy niskiej emisji są podzielone na dwa rodzaje, zielone i fioletowe.

  • Samochody osobowe i dostawcze z silnikami wysokoprężnymi o normie emisji spalin 3 lub wyższej mogą wjeżdżać do strefy żółt ej.
  • Wjazd do zielonej strefy ekologicznej można rozpoznać po znakach drogowych, które pokazują pojazd silnikowy przed zielonym okręgiem z cyfrą 4 w środku. Strefa ta zobowiązuje pojazdy z silnikiem diesla do spełnienia co najmniej normy Euro 4.
  • Jeśli minimum wynosi Euro 6, na znaku znajduje się fioletowe kółko z cyfrą 6 i jest to fioletowa strefa.

Zalecamy uważne monitorowanie znaków. Właśnie ze względu na to, jak rozdrobnione są przepisy. Warto również zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem. Skorzystaj z linków, które podaliśmy w poprzednim rozdziale.

strefy niskiej emisji niderlandy

Samochody benzynowe i hybrydowe – od 2025 r

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli masz samochód benzynowy lub nawet hybrydowy, zakazy te w ogóle Cię nie dotyczą. W Holandii zakazem objęte są tylko samochody z silnikiem diesla.

Jednak od 2025 r. niektóre obszary planują ogłosić strefy zerowej emisji, a środek ten miałby już wpływ na samochody benzynowe i hybrydowe. Tak więc wiele może się zmienić w przyszłości.

Co muszę zrobić, aby wjechać do strefy niskoemisyjnej?

Dużą zaletą jest to, że nie trzeba załatwiać żadnych pieczątek, rejestracji itp. Albo możesz wjechać do strefy niskiej emisji, więc po prostu do niej wjeżdżasz. Albo nie możesz, a wtedy wszystko jest jasne.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy możesz wjechać, sprawdź dwukrotnie, gdzie jesteś w tabeli norm Euro w oparciu o datę rejestracji.

Chociaż samochody nie muszą się nigdzie rejestrować i nie potrzebują plakietki ekologicznej, zgodność jest ściśle monitorowana. Strefy niskiej emisji są monitorowane przez funkcjonariuszy policji, a także liczne kamery, które rejestrują tablice rejestracyjne samochodów.

Jeśli Twój pojazd nie spełnia wymagań, a i tak musisz wjechać do strefy, możesz ubiegać się o zwolnienie w swoim lokalnym urzędzie. Wniosek należy złożyć w języku urzędowym kraju, holenderskim. Ponadto weterani mogą uzyskać zwolnienie obszarowe, tj. nie tylko dla konkretnego miasta, ale dla całej Holandii.

Na co jeszcze powinienem się przygotować przed podróżą?

Większość kierowców może korzystać z autostrad bezpłatnie (z wyjątkiem pojazdów powyżej 12 t). Tunele Kil i Westerschelde są jednak płatne. Więcej informacji można znaleźć w artykule Opłaty za autostrady – Holandia.

Niektóre przepisy drogowe mogą być nieco nietypowe dla obcokrajowców w Holandii. Przyjrzeliśmy się im bliżej w osobnym artykule na temat zasad i przepisów ruchu drogowego w Holandii. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby uniknąć ewentualnych mandatów i innych niedogodności.

Często zadawane pytania

Jakie są strefy niskiej emisji w Holandii?

Strefy niskiej emisji nazywane są w Holandii milieuzone. Ograniczenie dotyczy tylko pojazdów z silnikiem diesla. Wszystkie inne pojazdy, które używają innych paliw, mogą wjeżdżać. Warunkiem wjazdu pojazdu z silnikiem diesla jest spełnienie wymaganej normy Euro. W sumie 15 gmin ma strefy niskiej emisji, głównie w dużych miastach i wokół nich.

Czego potrzebujesz, aby wjechać do strefy niskiej emisji w Holandii?

Dużą zaletą jest to, że nie trzeba załatwiać żadnych pieczątek, rejestracji i innych. Albo możesz wjechać do strefy niskiej emisji, więc po prostu do niej wjeżdżasz. Albo nie możesz i wtedy sprawa jest jasna. Możesz ubiegać się o zwolnienie.

Jaka jest grzywna za nieuprawnione wejście do strefy ekologicznej?

Do 110 EUR.

Źródło: www.milieuzones.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj