Mandaty drogowe w Słowenii są wysokie, a policjanci milczą

0
226
Mandaty drogowe w Słowenii

Wielu zagranicznych kierowców co roku przejeżdża przez Słowenię w drodze do Chorwacji. Ale turyści zmierzający do naturalnego piękna Słowenii i kąpieli nie są wyjątkiem. Jakie są przepisy ruchu drogowego i mandaty w Słowenii i na co zwracać uwagę? Nasze rady jak spędzić wakacje bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Mandaty w Słowenii należą do jednych z bardziej surowych. Choć jest to kraj na Bałkanach, czyli ogólnie tańszy dla nas, to stawki pod wieloma względami dorównują mandatom w Austrii.

Ale to jeszcze nie wszystko. Policja jest dość bezkompromisowa. Co więcej, mają szersze uprawnienia niż te w tym kraju, bo działają również jako organ administracyjny. Dość trudno jest uzyskać rewizję mandatu. Oprócz policji mandaty wystawia także kontrola parkingowa, czyli redarji. Oni również mają rozszerzone uprawnienia.

Na szczęście można nieco zmniejszyć wysoki mandat. A jeśli zapłacisz go w ciągu 16 dni od popełnienia wykroczenia, kwota jest zmniejszana o połowę. Jako obcokrajowiec jesteś postrzegany przez policję jako osoba, która może uniknąć zapłaty, opuszczając kraj.

Dlatego też zazwyczaj żądają natychmiastowej zapłaty. Jeśli odmówisz, mogą uniemożliwić Ci wyjazd, blokując samochód bagażnikiem lub zabierając ważne dokumenty (prawo jazdy itp.). Zdecydowanie nie próbuj się targować. Policja może to odebrać jako kolejną próbę złamania prawa, którą często przekazuje sędziemu ds. wykroczeń. A w międzyczasie zatrzymają Cię na okres do 48 godzin.

Mandaty w Słowenii

Ograniczenia prędkości i jazda po autostradzie

Ograniczenia prędkości przedstawiają się następująco:

  • 50 km/h na wsi,
  • na wielopasmowych drogach miejskich (zwłaszcza w Lublanie) można miejscami jechać nawet 70 km/h,
  • 90 km/h poza gminą,
  • 110 km/h na drogach ekspresowych,
  • 130 km/h na autostradach.

Przed wjazdem na autostradę należy zaopatrzyć się i odpowiednio wyeksponować naklejkę autostradową. Można je kupić na 7 dni, miesiąc i rok. Winiety można też kupić przez internet. Przeczytaj więcej w naszym artykule Winiety autostradowe Słowenia. Pojazdy powyżej 3,5 tony płacą standardową opłatę za przejazd.

Jeśli chcesz ominąć autostrady i zaoszczędzić pieniądze, to też jest taka opcja. Wystarczy wybrać nieco inne trasy. Przy mądrym planowaniu można nawet uniknąć korków.

Mandaty za przekroczenie prędkości w Słowenii

Za przekroczenie prędkości grożą mandaty w wysokości od 40 do 1500 euro.

Jak to wygląda w praktyce? W mieście za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h grozi mandat w wysokości do 120 euro, a za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h – do 750 euro. Na autostradzie zapłacisz od 40 do 1500 euro. Jeśli zapłacisz na miejscu, w rzeczywistości oddasz policji tylko połowę.

Inne częste wykroczenia

  • Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa: €120,
  • mandaty za parkowanie: €40 do €200,
  • używanie telefonu komórkowego podczas jazdy: €250,
  • nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu: 300 euro.

W Słowenii obowiązują światła do jazdy dziennej. Światła muszą być zatem włączone przez cały dzień. W przeciwnym razie grozi mandat w wysokości 40 EUR.

Alkohol za kierownicą

Tolerancja alkoholu za kierownicą dla kierowców samochodów i motocykli wynosi do 0,5 promila. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie spowodujesz wypadku lub zostaniesz złapany przez policjanta na gorącym uczynku. Jeśli tak się stanie i będziesz miał poniżej 0,5, zostaniesz ukarany dodatkowym mandatem w wysokości 300 euro.

Stawka mandatów za jazdę pod wpływem alkoholu rośnie proporcjonalnie do ilości alkoholu we krwi. Punktem granicznym jest 1,1 i więcej, w którym to przypadku zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 1200 €, a Twoje prawo jazdy może zostać skonfiskowane. Dotyczy to również sytuacji, gdy odmówisz poddania się badaniu alkomatem.

Jak zapłacić mandat z Słowenii

Jak już wspomnieliśmy, policjanci dla obcokrajowców w zdecydowanej większości przypadków wymagają natychmiastowej zapłaty na miejscu. Jest w tym pewna logika. W przypadku braku zapłaty, gdy mandat jest należny na miejscu, mogą wystawić Państwu przekaz pocztowy do późniejszej zapłaty.

Grzywny mogą również przychodzić pocztą. Słoweńskie władze zazwyczaj wysyłają zawiadomienie w języku czeskim z załączonym dowodem (np. zdjęcie z radaru). Na dokumencie znajdziesz dane dotyczące płatności, wystarczy je wypełnić w bankowości internetowej i zapłacić mandat.

Nie polecamy nie płacenia za pomocą kajdanek. Gdy nie zapłacisz, pozostaniesz w rejestrze osób niepłacących. Potem wystarczy dokładniejsza lustracja, by stare wykroczenia wyszły na jaw. Służba celna może również wychwycić niezapłacone grzywny. Jeśli nie zapłacisz, możesz na przykład stracić pojazd.

Jeszcze jedna uwaga – Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej, więc ma prawo do egzekwowania kar pieniężnych we wszystkich krajach członkowskich. Przekazuje ona dług do czeskich sądów, które mogą dochodzić od Ciebie kwoty wraz z odsetkami i kosztami sądowymi.

Źródła: AMZS.si

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj