Winieta autostradowe Słowenia 2024

0
230
Winieta Słowenia

Słowenia od 2022 roku będzie miała elektroniczne winiety powiązane z tablicą rejestracyjną pojazdu. Winieta tygodniowa dla samochodów do 3,5 tony i do 1,3 metra nad pierwszą osią kosztuje 16 euro, winieta miesięczna 32 euro, winieta sześciomiesięczna nie jest dostępna dla tego typu samochodów, a winieta roczna kosztuje około 117,50 euro.

Motocykle, samochody i pojazdy do 3,5 tony są zobowiązane do posiadania winiety. Pojazdy powyżej 3,5 tony muszą uiszczać opłaty elektroniczne za pośrednictwem urządzenia pokładowego DarsGo i według faktycznie przejechanych kilometrów.

Słoweńcy mają świadomość, że ich kraj jest raczej krajem tranzytowym i że przejeżdża przez niego bardzo duża liczba turystów, zwłaszcza na wakacjach w Chorwacji. Dlatego też ich winiety dostosowały się i są dość drogie oraz mają krótki okres ważności. Zalecamy również, aby przed podróżą zapoznać się z przepisami ruchu drogowego w Słowenii.

Cena i ważność słoweńskiej winiety 2024

Ważność znaczkaKategoria – Motocykle Kategoria 2A – pojazdy do 3,5 tony i do 1,3 m wysokości Kategoria 2B – Pojazdy o masie do 3,5 tony i wysokości powyżej 1,3 mPojazdy powyżej 3,5 tony
Tygodniowy8,00 EUR16,00 EUR32,00 EUROpłata za przejazd
Miesięcznie32,00 EUR64,10 EUROpłata drogowa
Półroczny (półroczny)32,00 EUROpłata drogowa
Roczny58,70 EUR117,50 EUR235,00 EUROpłata drogowa

Winieta tygodniowa dla samochodów do 3,5 tony i do 1,3 m nad pierwszą osią kosztuje 16 EUR, winieta 1-miesięczna – 32 EUR, winieta półroczna nie jest dostępna dla tego typu samochodów, a winieta roczna kosztuje około 117,50 EUR.

W Słowenii winiety są obowiązkowe dla następujących 3 kategorii pojazdów. Cena winiety jest ustalana w zależności od kategorii pojazdów i według danych wpisanych do świadectwa technicznego.

 • Motocykle zaliczają się do kategorii 1. Pojazdy mechaniczne jednośladowe to wszystkie pojazdy o rozstawie osi mniejszym niż 50 cm.
 • Kategoria 2A obejmuje wszystkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i wysokości do 1,3 m nad pierwszą osią. Obejmuje to większość samochodów osobowych, samochodów kempingowych, MPV, SUV-ów i pick-upów.
 • Kategoria 2B obejmuje wszystkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i wysokości powyżej 1,3 m nad pierwszą osią. Są to pojazdy użytkowe, tranzyty, lekkie samochody ciężarowe lub niektóre pojazdy terenowe.

Jeśli nie jesteś pewien, do której kategorii należy Twój pojazd, sprawdź link evinjeta.dars.si, gdzie możesz łatwo wybrać markę i model pojazdu i sprawdzić, czy Twój samochód należy do kategorii pojazdów 2A lub 2B.

Winieta jest dostępna w Słowenii w trybie tygodniowym, miesięcznym, półrocznym i rocznym.

 • Winieta tygodniowa jest ważna przez 7 dni kalendarzowych, łącznie z dniem zaznaczonym na winiecie, czyli w momencie jej zakupu. Oznacza to, że winieta tygodniowa ważna od 10 lipca 2024 roku będzie ważna do 17 lipca 2024 roku włącznie.
 • Winieta miesięczna jest ważna przez 1 miesiąc i jest ważna od daty zakupu, tzn. jeśli zakupisz winietę ważną od 10/7/2024, to będzie ona ważna do 10/8/2024 włącznie.
 • Winieta sześciomiesięczna (półroczna) jest ważna tylko dla motocykli (kategoria 1). Ważność wynosi łącznie 6 miesięcy od daty zakupu. Oznacza to, że np. jest ważna od 1 kwietnia 2024 do 1 października 2024.
 • Winieta roczna jest ważna od początku daty ustalonej przez nabywcę do końca tego samego dnia następnego roku. Oznacza to na przykład, że od 1 stycznia 2024 do 1 stycznia 2025.

Gdzie można kupić winietę?

Winiety elektroniczne są ważne w Słowenii i można je łatwo kupić online na oficjalnej stronie evinjeta.dars.si.

Słoweńską winietę można również nabyć w punktach sprzedaży, np. na wybranych stacjach benzynowych. W Austrii słoweńską winietę można nabyć na przygranicznych stacjach benzynowych. Słoweńskiej winiety nie trzeba nigdzie przyklejać, ponieważ jest ona całkowicie elektroniczna.

Jak działa zakup winiety

Najprostszym sposobem zakupu winiety jest strona internetowa evinjeta.dars.si. Zaletą jest to, że kupujesz znaczek w standardowej cenie i nie będziesz musiał korzystać z innych usług internetowych różnych pośredników i odsprzedawców. Przede wszystkim wybierz jaki rodzaj winiety chcesz, czy na motocykl, samochód osobowy czy większe pojazdy. Następnie wybierz rodzaj okresu ważności (tygodniowy, miesięczny, półroczny lub roczny). Następnie podajesz adres e-mail, na który otrzymasz kod aktywacyjny. Następnie wpisujesz numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji i klasę opłat drogowych pojazdu. Na koniec płacisz i gotowe. Otrzymasz potwierdzenie zapłaty na e-mail i zachowaj to.

Jak mogę sprawdzić ważność mojej winiety?

Ważność winiety jest sprawdzana przez słoweńską policję, Słoweńską Agencję Drogową (DARS) lub Administrację Finansową Republiki Słowenii. Kontrole przeprowadzane są za pomocą systemu kamer, który umieszczony jest na rampach przecinających drogi. Znaki autostradowe są automatycznie sprawdzane poprzez bazę danych tablic rejestracyjnych.

Ograniczenia prędkości na słoweńskich drogach i autostradach

Poniższa tabela przedstawia ograniczenia prędkości dla motocykli, samochodów do 3,5 tony i ciężarówek powyżej 3,5 tony, a także ograniczenia prędkości dla kamperów i samochodów z przyczepami.

Ograniczenia prędkościGminaPoza miejscowościąAutostradyDrogi ekspresowe
Motocykle50 km/h90 km/h130 km/h100 km/h
Samochody i ciężarówki do 3,5 tony 50 km/h90 km/h130 km/h100 km/h
Ciężarówki i inne pojazdy powyżej 3,5 tony 50 km/h70 km/h70 km/h70 km/h
Samochód + przyczepa do 3,5 tony50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 tony50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Motocykle i samochody do 3,5 tony mogą jechać na autostradzie do 130 km/h. Ograniczenia prędkości są zmniejszone, jeśli podróżujesz np. z przyczepą kempingową lub samochodem. W takim przypadku należy jechać wolniej, 80 km/h na autostradzie. Mandaty za przekroczenie prędkości są wysokie. Jeśli przekroczysz limit prędkości, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości od 40 do 1500 euro, w zależności od tego, jak bardzo przekro czyłeś limit.

Sieć autostrad w Słowenii – przegląd odcinków

Sieć autostrad w Słowenii składa się z autostrad i dróg ekspresowych, które są drogami płatnymi i dlatego wymagają winiety autostradowej.

AutostradyDziałające odcinkiDługość
A1Austria A9 – Maribor – Celje – Lublana – Koper245 km
A2Austria A11 – Kranj – Lublana – Novo Mesto – Chorwacja A3176 km
A3Divača – Włochy12 km
A4Maribor – Chorwacja A236 km
A5Maribor – Murska Sobota – Węgry M7080 km
Mapa Słowenii - sieć autostrad
Źródło: evinjeta.dars.si

Mandat za jazdę bez słoweńskiej winiety

Pamiętajcie, że słoweńska policja jest dość bezkompromisowa i najlepiej nie kłócić się z nią.

Jazda bez winiety lub jeśli masz winietę na inną kategorię pojazdu będzie Cię kosztować dość sporo, bo zapłacisz od 300 do 800 EUR.

Za przekroczenie prędkości na autostradzie można otrzymać mandat w wysokości od 40 do 1500 euro, w zależności od tego, o ile kilometrów przekroczy się limit.

Zalecamy, aby przed zakupem winiety sprawdzić wysokość przedniej osi swojego pojazdu. Ponieważ te pojazdy, których przednia oś jest wyższa niż 1,3 m, mają inną kategorię, a tym samym inną winietę. Jeśli kierowca kupi zwykłą winietę przeznaczoną dla samochodu osobowego, jest to traktowane jako oszustwo.

Zobacz, jakie inne mandaty mogą Ci grozić w Słowenii.

Odcinki płatne z opłatą specjalną

W Słowenii znajdują się również odcinki płatne. Karawankentunnel, czyli tunel Karavanke, to tunel autostradowy, przez który przejedziesz, jadąc do Chorwacji. Tunel łączy austriacką autostradę A11 i autostradę A2 po stronie słoweńskiej. Tunel mierzy 7 864 metrów i jest najdłuższym tunelem drogowym w Słowenii.

Na przejazd przez tunel nie obowiązuje winieta autostradowa, dlatego pobierana jest opłata za przejazd.

Płatności dokonuje się w punkcie poboru opłat Hrušica, a płatność jest możliwa gotówką, kartą kredytową lub debetową.

Kategorie pojazdówCena za przejazd
R1 – Pojazdy o masie nie większej niż 3,5 tony, z przyczepą lub bez przyczepy8,20 EUR z VAT
R2 – Pojazdy z dwiema osiami i ważące więcej niż 3,5 tony4,22 EUR bez VAT
R3 – Pojazdy z trzema osiami, których masa przekracza 3,5 tony oraz grupy pojazdów z trzema osiami, których maksymalna dopuszczalna masa holownicza przekracza 3,5 tony4,69 EUR bez VAT
R4 – Pojazdy o więcej niż trzech osiach, których masa przekracza 3,5 tony oraz grupy pojazdów o więcej niż trzech osiach, których masa pojazdu ciągnącego przekracza 3,5 tony9,38 EUR bez VAT

Kierowcy, którzy często korzystają z tunelu drogowego Karavanke mogą nabyć kartę na pojazd klasy R1 (pojazdy o masie mniejszej lub równej 3,5 tony, z przyczepą lub bez). Cena karty w punkcie poboru opłat Hrušica wynosi 36,70 EUR i umożliwia kierowcy 14-krotny przejazd przez tunel w ciągu 30 dni. Karta jest powiązana z tablicą rejestracyjną danego pojazdu i dlatego nie może być przenoszona.

Nieobjęte opłatami odcinki autostrad

Winieta elektroniczna jest wymagana na autostradach i drogach ekspresowych. Istnieją jednak wyjątki, gdzie winieta nie jest wymagana:

 • Autostrada A2 Gorenjska – w kierunku z Austrii do wnętrza Słowenii – od granicy austriackiej do zjazdu na Hrušicę oraz w kierunku do Austrii – od zjazdu na Hrušicę do granicy austriackiej. Opłata za przejazd tym odcinkiem jest uiszczana razem z opłatą za przejazd tunelem Karavanke i obowiązuje pomiędzy dwoma pierwszymi zjazdami z autostrady po obu stronach granicy (w Słowenii zjazd Hrušica, w Austrii zjazd Podrožca – Rosenbach).
 • Droga ekspresowa Koper (H6) – od Koper (Semedela) do końca drogi ekspresowej H6 Koper-Lucija (w obu kierunkach). Droga nadmorska łącząca Koper i Izolę została zamknięta, do korzystania z tego odcinka drogi (przez tunel Markovec) nie jest wymagana winieta autostradowa.
 • Droga ekspresowa Maribor (H2) – zjazdy pomiędzy Pesnicą a Tezno. Droga została przekształcona w drogę regionalną, dlatego nie jest wymagana opłata za przejazd ani winieta.

Miejsca oznaczone kolorem jasnoniebieskim to miejsca, w których nie jest wymagana słoweńska winieta autostradowa.

Mapa Słowenii - sieć autostrad
Źródło: evinjeta.dars.si

Zwolnienia z winiety (samochody elektryczne itp.)

W Słowenii winieta i ulgi w opłatach drogowych dotyczą następujących pojazdów:

 • pojazdy z pierwszeństwem przejazdu i pojazdy eskortujące, w tym pojazdy eskortowane,
 • pojazdy wojskowe armii słoweńskiej,
 • zagranicznych pojazdów wojskowych w celu wykonywania zadań obrony narodowej, udziału w międzynarodowych siłach pokojowych itp,
 • pojazdy do celów wykonywania zadań pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w czasie pokoju lub wojny, klęsk żywiołowych lub innych katastrof lub konfliktów zbrojnych,
 • pojazdy operatora dróg płatnych w celu przeprowadzenia konserwacji dróg płatnych i pobierania opłat.

Pojazdy te nie potrzebują elektronicznej winiety, ale przed skorzystaniem z autostrady muszą być zarejestrowane w systemie evinjeta.dars.si.

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

W całej Słowenii samochody ciężarowe nie mogą jeździć w niedziele i święta w godzinach od 8 do 21. W piątek przed Wielkanocą zakaz obowiązuje od godziny 14.00 do 21.00. W czasie wakacji, od ostatniego weekendu czerwca do pierwszego weekendu września, zakazy obowiązują w soboty od 8.00 do 13.00, a następnie w niedziele i święta od 8.00 do 21.00. Na wybranych odcinkach zakaz może być wydłużony.

Więcej informacji o podróżowaniu po Słowenii

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jaka jest ważność i cena winiety w Słowenii?

Winiety autostradowe w Słowenii są ważne tygodniowo, miesięcznie, półrocznie lub półrocznie i rocznie. Cena winiety tygodniowej dla samochodów do 3,5 tony wynosi około 16 euro, winieta 1-miesięczna to 32 euro, winieta półroczna nie jest dostępna dla tego typu samochodów, a winieta roczna kosztuje około 117,50 euro.

Gdzie kupić winietę Słoweńską?

W Słowenii winietę można po prostu kupić na oficjalnej stronie evinjeta.dars.si. Strona jest dostępna w wielu językach, nie brakuje też angielskiego.

Jak sprawdzane są słoweńskie winiety?

Ważność winiety jest sprawdzana przez słoweńską policję, Słoweńską Agencję Autostrad (DARS) lub Administrację Finansową Republiki Słowenii. Kontrole przeprowadzane są za pomocą systemu kamer, który umieszczony jest na rampach przecinających drogi. Znaki autostradowe są automatycznie sprawdzane za pośrednictwem bazy danych tablic rejestracyjnych.

Źródło: vinjeta.dars.si, dars.si

Poprzedni artykułOpłaty za autostrady Dania 2024
Następny artykułWinieta autostradowe Niemcy 2024
Jest entuzjastą wszystkiego, co pachnie benzyną. Jest również współzałożycielem magazynu CarEspresso. Najbardziej pasjonują go samochody, "którymi można się bardziej pobawić i poczuć feedback przy każdym manewrze". Najczęściej Marek przygotowuje dla Was różne tutoriale, procedury i artykuły informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj