Zasady i przepisy ruchu drogowego w Danii

0
160
przepisy drogowe dania

Wybierasz się na wakacje do Danii? Wiemy, na co zwracać uwagę na drogach. Dowiedz się o ograniczeniach prędkości, opłatach za autostrady, stawkach mandatów i tolerancji alkoholu. W tym artykule znajdziesz również inne przydatne wskazówki, które pomogą Ci cieszyć się podróżą bez narażania się na kolizję z policją.

Podsumowanie

Na co przygotować się podczas podróży do Danii? Ceny paliwa są jednymi z najdroższych w Europie. Pojazdy z silnikiem Diesla, które nie spełniają norm Euronorm, mogą mieć trudności z wjazdem do głównych miast (więcej informacji można znaleźć w osobnym rozdziale).

Obcokrajowcy mogą być zaskoczeni mandatami za przekroczenie prędkości (ograniczenia prędkości są tutaj niższe niż w innych częściach Europy), które są obliczane na podstawie procentu przekroczenia prędkości. System ten nie jest jednak tak nieprzejrzysty, jak mogłoby się wydawać, o czym więcej w osobnym rozdziale.

Chociaż bezpłatne biwakowanie jest oficjalnie zabronione, istnieją miejsca, w których można rozbić namiot / spać na świeżym powietrzu za darmo.

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą

Dania należy do Unii Europejskiej i jest również częścią strefy Schengen. Bądź przygotowany na podróż do tego kraju:

 • dokument podróży (dowód osobisty lub paszport),
 • zieloną kartę,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • prawo jazdy.

Ograniczenia prędkości

PojazdW gminie (km/h)Poza gminą (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t508080130
Motocykl508080130
Ciężarówka powyżej 3,5 t50707080
Autobusy50808080
Samochód + przyczepa do 3,5 t50707080
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 t50707080
Samochód kempingowy do 3,5 t50100100130
Samochód kempingowy powyżej 3,5 t50707080

Samochody i motocykle holujące przyczepy, ciężarówki i autobusy nie mogą wyprzedzać na niektórych odcinkach autostrad między 6:00 a 18:00 od poniedziałku do piątku. Odcinki te są oznaczone znakami ostrzegawczymi.

Na kilku odcinkach autostrad dozwolona jest tylko niższa prędkość 110 km/h ze względu na szczególne warunki, takie jak niebezpieczne odcinki i duże natężenie ruchu w pobliżu dużych miast. Należy stosować się do znaków.

Strefy ekologiczne

Dania wprowadziła strefy ekologiczne w następujących miastach:

 • Kopenhaga,
 • Frederiksberg,
 • Odense,
 • Aarhus
 • i Aalborg.

Mapę można znaleźć tutaj.

Środki mają zastosowanie do wszystkich pojazdów z silnikiem Diesla. Przepisy zostaną zaostrzone od 1 lipca 2023 r., przedstawiamy najnowszą wersję.

Konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej normy Euro. Większe samochody również muszą zostać zarejestrowane po dacie granicznej:

 • Samochody osobowe do 3,5 t – muszą spełniać normę Euro 5,
 • Samochody dostawcze do 3,5 t – Euro 5 i rejestracja po 1 września 2016 r,
 • Pojazdy powyżej 3,5 t – Euro 6 i rejestracja po 1 września 2016 r.

Jeśli Twój pojazd nie spełnia limitów, musisz mieć zainstalowany filtr cząstek stałych, który jest uznawany przez Duński Rejestr Pojazdów (i znajduje się w aktach). W tym celu należy zarejestrować się na stronie mz.miljoezoner.dk/en/create/step1. Obcokrajowcy również muszą się zarejestrować.

Opłaty za autostrady

Podobnie jak w Niemczech, Holandii i Belgii, opłaty za autostrady w Danii są bezpłatne. Motocykle, samochody do 3,5 t i samochody powyżej 3,5 t nie płacą nic. Opłata za przejazd dotyczy tylko pojazdów o masie powyżej 12 ton. Opłatę uiszcza się za pomocą elektronicznego systemu eurowiniet.

Zwykli kierowcy muszą płacić tylko za przejazd przez dwa mosty, Storebæltsbroen i Øresundsbroen. Więcej informacji w artykule Opłaty za autostrady w Danii.

Obowiązkowe wyposażenie

Dania, podobnie jak Polska, podpisała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym. Kraje zgodziły się w niej wymagać obowiązkowego wyposażenia w zależności od kraju rejestracji pojazdu. Dlatego w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Polsce wystarczy obowiązkowe wyposażenie zgodne z polskimi przepisami.

W praktyce można spotkać się z różnymi lokalnymi wyjątkami. Dlatego bezpieczniej jest dostosować obowiązkowe wyposażenie do kraju, w którym się znajdujesz. W ten sposób możesz mieć pewność, że nie dostaniesz się w krzyżowy ogień z policją. W Danii jest to łatwe, nie mają żadnych przedmiotów w obowiązkowym wyposażeniu samochodu.

Czego jeszcze należy przestrzegać?

 • Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla pasażerów siedzących z przodu i z tyłu, jeśli samochód jest w nie wyposażony.
 • Rowerzyści muszą nosić kask ochronny.
 • Kierowcy motocykli i ich pasażerowie również muszą nosić kask.
 • Motocykle mogą holować przyczepę lub zaczep do przyczepy, motorowery nie.

Zalecane wyposażenie

Zalecane wyposażenie obejmuje przedmioty, które mogą okazać się przydatne na trasie. Należą do nich kamizelka odblaskowa, apteczka pierwszej pomocy, gaśnica, zapasowa żarówka, koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, koło zapasowe i ogrzewanie.

Opony

W Danii dozwolone jest używanie opon z kolcami, ale nie są one obowiązkowe. Można je zakładać zimą, tj. od 1 listopada do 15 kwietnia. Należy je założyć na wszystkie 4 koła. Dozwolone są również łańcuchy śniegowe.

Obowiązek świecenia

Pojazdy i motocykle muszą używać świateł nawet w ciągu dnia i przy dobrej pogodzie. Przy doskonałej widoczności w ciągu dnia wystarczające są światła do jazdy dziennej. Światła przeciwmgielne mogą być używane tylko podczas mgły lub ulewnego deszczu i tylko na obszarach zabudowanych.

Grzywny

Najczęstsze mandaty

Najczęstsze mandaty w DaniiStawka
Nieprzestrzeganie znaków drogowych1 500 DKK
Przejechanie na czerwonym świetle2 000 DKK
Nadużywanie pasa awaryjnego2 000 DKK
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu2 000 DKK
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa1 500 DKK
Rozmawianie przez telefon podczas jazdy1 500 DKK
Wyprzedzanie bez sygnalizacji świetlnej500 DKK
Złe parkowanie500 DKK
Jazda bez włączonych świateł1 000 DKK

Grzywny za przekroczenie prędkości

Mandaty za przekroczenie prędkości w DaniiStawka dla samochodów osobowych, motocykli i pojazdów lekkichStawka dla pojazdów ciężarowych (ciężarówek, autobusów itp.)
20% wartości ograniczenia (np. w gminie można jechać od 51 do 59 km/h zamiast 50 km/h, poza gminą, w której dozwolona jest prędkość 80 km/h, można jechać od 81 do 89 km/h itp.)1 000 DKK1 500 DKK
20 do 29 %1 500 DKK1 500 DKK
30 do 39 %1 500 DKK2 000 DKK
40 do 49 % (ograniczenie do 50 km/h jest przekraczane przy jeździe z prędkością 70 do 74 km/h, ograniczenie do 80 km/h przy jeździe z prędkością 112 do 119 km/h)2 000 DKK2 500 DKK
50 do 59 %2 000 DKK3 000 DKK
60 do 69 %2 500 DKK3 500 DKK
70 do 79 %3 000 DKK4 500 DKK
80 do 89 %3 500 DKK5 000 DKK
90 do 99 %4 500 DKK6 500 DKK
100 % lub więcej wartości ograniczenia (tj. jechałeś ponad 100 km/h w gminie, w której obowiązuje ograniczenie do 50)5 000 DKK7 500 DKK

Lokalne zwyczaje

 • Jedź po prawej stronie, wyprzedzaj po lewej i ustępuj miejsca po prawej stronie.
 • Większość znaków drogowych jest napisana w języku duńskim i angielskim.
 • Na górskich i innych stromych drogach samochody jadące pod górę mają pierwszeństwo przed tymi zjeżdżającymi w dół.
 • Kierowcy poruszający się po rondzie mają pierwszeństwo przed kierowcami wjeżdżającymi na rondo.
 • Trąbienie jest dozwolone tylko w sytuacjach krytycznych, w przeciwnym razie można zostać ukaranym mandatem.

Tolerancja na alkohol

W Danii można pić piwo i prowadzić samochód. Tolerancja wynosi 0,5 promila. Jeśli planujesz podróż do innych krajów, sprawdź zasady obowiązujące u sąsiadów – zobacz nasz artykuł Alkohol za granicą.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Korzystanie z kamery samochodowej jest dozwolone. Należy jednak uważać, aby nie zasłaniała ona widoku podczas jazdy. Nagranie może być wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych.

Kontrola policyjna

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej? Niezależnie od tego, czy policja zatrzyma Cię w Danii, czy w innym kraju, zjedź na pobocze, wyłącz silnik i zaczekaj w samochodzie. Postępuj zgodnie z instrukcjami funkcjonariuszy.

Pas ratunkowy

Tworzymy pas ratunkowy, gdy stoimy w korku, a przed nami jest wypadek. Jest on przeznaczony do szybkiego przejazdu pojazdów z pierwszeństwem przejazdu (np. karetek pogotowia lub funkcjonariuszy policji). Przejdź na właściwą stronę zgodnie z mnemonikiem prawej ręki.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi

Każde dziecko musi posiadać własny dokument podróży z aktualnym zdjęciem.

Dzieci niższe niż 135 cm powinny być przewożone w foteliku samochodowym lub foteliku podwyższającym – należy użyć systemu dopasowanego do ich wzrostu i wagi. Jeśli pojazd został zatwierdzony bez pasów bezpieczeństwa, dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą być przewożone w pojeździe. Dzieci w wieku powyżej 3 lat, ale o wzroście poniżej 135 cm, muszą siedzieć na tylnym siedzeniu.

Jedno dziecko o wzroście poniżej 135 cm może być przewożone na przednim siedzeniu w zatwierdzonym urządzeniu zabezpieczającym (foteliku dziecięcym lub podwyższeniu) odpowiednim do jego wzrostu i wagi. Pozostałe dzieci powinny być przewożone na tylnych siedzeniach.

Jedzenie, picie, palenie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Nie ma ograniczeń dotyczących jedzenia i picia za kierownicą. Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest zabronione pod karą grzywny w wysokości 1 500 DKK. Należy używać zestawu głośnomówiącego.

Jazda boso i w klapkach

Jazda boso lubw klapkach nie jest nielegalna, ale może przysporzyć ci kłopotów. W razie wypadku funkcjonariusz policji może uznać Twoje „obuwie” za czynnik obciążający – na przykład, że nie byłeś w stanie prowadzić z jego powodu.

Ceny paliw

Ceny paliwa w Danii należą do najdroższych w Europie. Za benzynę można zapłacić około 1,9 euro za litr. Olej napędowy kosztuje 1,6 euro za litr. Jeśli wjeżdżasz do kraju na własną rękę, zdecydowanie warto zatankować gdzieś po drodze.

Zalecamy sprawdzenie aktualnych cen paliwa przed wyjazdem do Danii.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Publiczne ładowarki można znaleźć we wszystkich większych miastach. Firmy obsługujące publiczne ładowarki to E.on, Tesla, Ionity, Spirii, Sperto i Clever. Łącznie w kraju znajduje się ponad 6000 publicznych ładowarek.

Skorzystaj z aplikacji Electromaps lub Google Maps, aby znaleźć stacje ładowania. Możesz ładować za darmo w centrach handlowych i niektórych hotelach lub restauracjach.

Wynajem samochodu i podróżowanie wynajętym samochodem

Aby wynająć samochód w Danii, należy mieć ukończone 21 lat (wiek może się różnić w zależności od kategorii samochodu) i posiadać prawo jazdy od 1 roku. Kierowcy w wieku poniżej 25 lat mogą płacić dodatkowe opłaty – są uważani za „młodych kierowców”. Niektóre wypożyczalnie samochodów nie wypożyczają samochodów osobom powyżej 80. roku życia.

Opłata za wynajem wynosi około 40 EUR za dzień, w zależności od rodzaju samochodu i długości wynajmu.

Jeśli podróżujesz do Danii samochodem, który nie jest na Twoje nazwisko, przygotuj pokwitowanie wynajmu. W przeciwnym razie, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, może ona podejrzewać, że ukradłeś samochód.

Podróżowanie ze zwierzętami

Aby podróżować do Danii ze zwierzęciem, muszą być spełnione następujące warunki:

 • Pies/fretka/kot posiada identyfikowalny chip,
 • posiadasz paszport zwierzę cia domowego
 • paszport zawiera informacje o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które zostało wykonane co najmniej 21 dni przed wjazdem do kraju.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoje zwierzę przed podróżą samochodem. Chroni to Ciebie i Twojego futrzanego partnera w razie wypadku / gwałtownego hamowania – mogą zostać wyrzucone do przodu i zranić siebie i załogę.

Biwakowanie i spanie w samochodzie

Darmowe biwakowanie jest oficjalnie zabronione w Danii. Nie oznacza to jednak, że musisz się poddać. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na konwencjonalnym kempingu, wypróbuj następujące opcje:

 • Na wsi można natknąć się na mniejsze, wyznaczone kempingi, znane jako prymitywne kempingi – niestety, nie można zabrać przyczepy kempingowej ani samochodu. W większości przypadków należą one do kogoś, a za nocleg trzeba uiścić niewielką opłatę.
 • W Danii istnieją również Frie teltningsområder , czyli bezpłatne obszary kempingowe. W porównaniu do prymitywnych kemping ów, są to większe obszary, np. cały las, w którym można spędzić noc na łonie natury. Nie należy się jednak spodziewać żadnych udogodnień. Na tych kempingach można spędzić tylko jedną noc. Takie miejsca można znaleźć na przykład w Jutlandii. Pełną listę można znaleźć na stronie udinaturen.dk (użyj tłumaczenia maszynowego na język angielski).

Jeśli szukasz bardziej komfortowej opcji, wypróbuj kempingi. W Danii jest ich mnóstwo i są doskonale wyposażone. Można je znaleźć tutaj:

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Linia alarmowa 112
 • Służby ratunkowe 1813
 • Policja 114

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze

Często zadawane pytania

Jakie są najczęściej nakładane grzywny w Danii?

Stawki najczęstszych mandatów w Danii są następujące: przejazd na czerwonym świetle 2000 DKK, nieustąpienie pierwszeństwa 2000 DKK, nieprawidłowe parkowanie 500 DKK. Grzywny za przekroczenie prędkości o 20 % w danym miejscu wynoszą 1000 DKK. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 20-29 % karane jest grzywną w wysokości 1 500 DKK, 30-39 % również 1 500 DKK, po czym stawki rosną. W przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych mandaty za przekroczenie prędkości są od 500 do 2000 DKK wyższe w zależności od sytuacji.

Jakie są ograniczenia prędkości w Danii?

Dla samochodów osobowych ograniczenia prędkości w Danii są następujące: 50 km/h w gminie, 80 km/h poza gminą, 110 km/h do 130 km/h na autostradzie (w zależności od lokalizacji).

Czy w Danii obowiązują opłaty za autostrady?

Motocykle, samochody do 3,5 t i samochody powyżej 3,5 t do 12 t są bezpłatne na autostradach. Samochody powyżej 12 t są płatne

Źródła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj