Opłaty za autostrady Dania 2024

0
73
Winieta autostradowe Dania

Dania jest jednym z krajów, w których nie ma winiety ani opłat drogowych. Podobnie jak w Niemczech, Belgii i Holandii, jazda po autostradach jest bezpłatna.

Motocykle, samochody osobowe do 3,5 tony i samochody powyżej 3,5 tony są bezpłatne. Tylko pojazdy ważące ponad 12 ton płacą za przejazd autostradą. Opłaty są uiszczane za pośrednictwem elektronicznego systemu Eurovignette.

W Danii obowiązują opłaty za przejazd przez dwa mosty Storebæltsbroen i Øresundsbroen. Przejazd przez most Storebæltsbroen samochodem osobowym do 6 metrów kosztuje 275 DKK (160 PLN), a motocyklem 145 DKK (85 PLN). Przejazd przez most Øresundsbroen samochodem osobowym do 6 metrów kosztuje 455 DKK (270 PLN), a motocyklem 230 DKK (140 PLN).

Cena i ważność opłat za przejazd duńskimi autostradami w 2024 r

Przejazd duńskimi autostradami nie jest płatny, w związku z czym nie jest wymagana winieta i nie są pobierane opłaty za przejazd. Oznacza to, że wszystkie motocykle, samochody i inne pojazdy o masie powyżej 3,5 tony są bezpłatne.

Wyjątkiem są pojazdy ważące ponad 12 ton, które muszą uiszczać opłaty drogowe za pośrednictwem elektronicznego systemu opłat drogowych Eurovignette. Wysokość opłaty zależy od klasy emisji spalin i liczby osi pojazdu. Eurowinieta obowiązuje w krajach członkowskich, takich jak Dania, Luksemburg, Holandia, a także Szwecja. Podczas przejazdu przez wszystkie kraje można zakupić tylko jedną eurowinietę.

Specjalne odcinki płatne w Danii

Autostrady i drogi w Danii są bezpłatne dla motocykli i samochodów o masie do 12 ton. Opłaty lub przejazdy są płatne tylko na dwóch mostach na Wielkim Pasie – Storebælt i Øresundsbroen. Opłaty za przejazd każdym z mostów zależą od wysokości, długości i masy pojazdu.

Opłaty drogowe na Wielkim Bełcie – most Storebælt

Storebælt to most w Danii, który łączy wyspy Fionia i Zelandia. Most ma 18 km długości i 4 pasy ruchu.

Płatności można dokonać gotówką (DKK, EUR, SEK, NOK) lub najpopularniejszymi kartami kredytowymi (MasterCard, Maestro, Visa i inne). Inną opcją jest płatność za pośrednictwem elektronicznego systemu BroBizz, gdzie cena jest nieco niższa. Otrzymasz zniżkę, jeśli przekroczysz most i masz aktywną umowę z usługą Bizz. BroBizz jest odpowiedni dla tych, którzy często przejeżdżają przez most lub korzystają z promów Scandlines.

Różne metody płatności w punkcie poboru opłat są oznaczone kolorami:

  • żółte paski służą do płatności gotówką,
  • niebieskie paski służą do płatności kartą kredytową,
  • zielone pasy służą do płatności za pośrednictwem BroBizz. Kierowcy mogą przejeżdżać bez zatrzymywania się, ponieważ punkty poboru opłat są wyposażone w automatyczny system elektroniczny.

Opłaty za przejazd przez most są naliczane automatycznie. Podczas przejazdu przez punkt poboru opłat system mierzy rozmiar (długość całkowitą i wysokość) pojazdu, a następnie automatycznie oblicza konkretną cenę za przejazd.

Kategorie pojazdówMotocykle do 3 metrówMotocykle z przyczepą o długości od 3 do 6 metrówSamochody o długości od 3 do 6 metrówSamochody z przyczepą powyżej 6 metrówSamochody dostawcze o długości do 6 metrówPrzyczepy kempingowe i samochody dostawcze o długości powyżej 6 metrów i masie do 3,5 tony
Opłata standardowa145 DKK275 DKK275 DKK620 DKK275 DKK620 DKK
Płatność BroBizz103 DKK196 DKK196 DKK589 DKK196 DKK589 DKK

Wysokość opłat za przejazd mostem Øresundsbroen

Øresundsbroen to most łączący Danię ze Szwecją. Ma ponad 7,8 metra długości i 4 pasy ruchu. Opłatę za przejazd przez most uiszcza się po stronie szwedzkiej w punkcie poboru opłat Lernaken.

Płatności można dokonać gotówką (DKK, EUR, SEK, NOK) lub najpopularniejszymi kartami kredytowymi (MasterCard, Maestro, Visa i inne). Inną opcją jest płatność za pośrednictwem elektronicznego systemu BroPas, który jest przeznaczony głównie dla kierowców, którzy przejeżdżają przez most częściej lub przynajmniej w obie strony.

Różne metody płatności w punkcie poboru opłat mają pasy oznaczone kolorami:

  • żółte pasy przeznaczone są dla płatności gotówkowych i motocyklistów,
  • niebieskie pasy przeznaczone są dla płatności kartą,
  • zielone pasy są przeznaczone do płatności za pomocą BroPas.
Kategorie pojazdówMotocykle Samochody osobowe o długości do 6 metrówSamochody osobowe (maks. 6 m) z przyczepą (maks. 15 m) Samochody dostawcze (6-9 m), przyczepy kempingowe i minibusy (6-10 m)Samochody z przyczepą (ponad 15 m), kampery (ponad 10 m)
Opłata standardowa – w jedną stronę230 DKK455 DKK910 DKK910 DKK1 600 DKK
Øresund GO91DKK175 DKK350 DKK350 DKK701,25 DKK

Promy do Danii

Dania to duży kraj z ponad 400 wyspami, więc promy są bardzo popularnym i niezbędnym środkiem transportu.

Podróż promem najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem. Prawdą jest, że jeśli bilet zostanie zarezerwowany i opłacony tak wcześnie, jak to możliwe, wychodzi to najtaniej.

Prom Niemcy – Dania

Ceny są przybliżone, obejmują standard, samochód osobowy do 3,5 tony, dwie osoby i bilet w jedną stronę.

Puttgarden – Rødby81,50 EURScandlines
Rostock – Gedser111,00 EURScandlines

Prom Dania – Szwecja

Ceny są przybliżone, obejmują standard, samochód osobowy do 3,5 tony, dwie osoby i bilet w jedną stronę.

Frederikshavn – Göteborg161,00 EURStena Line
Grenaa – Halmstad129,00 EURStena Line

Prom Dania – Norwegia

Ceny są przybliżone, obejmują standard, samochód osobowy do 3,5 tony, dwie osoby i bilet w jedną stronę.

Hirtshals – Kristiansand158,00 EURFjordline
Hirtshals – Stavanger294,00 EURFjordline

Ograniczenia prędkości na duńskich drogach i autostradach

Poniższa tabela przedstawia ograniczenia prędkości dla motocykli, samochodów do 3,5 tony i ciężarówek powyżej 3,5 tony, a także ograniczenia prędkości dla autobusów, samochodów kempingowych i samochodów z przyczepami.

Ograniczenia prędkościGminaPoza miejscowościąAutostrady
Motocykle50 km/h80 km/h*110 km/h**
Samochody osobowe, ciężarowe i pojazdy do 3,5 tony50 km/h80 km/h*110 km/h**
Samochody ciężarowe i inne pojazdy powyżej 3,5 tony 50 km/h70 km/h70 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h80 km/h
Samochód + przyczepa do 3,5 tony50 km/h 70 km/h80 km/h
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 tony50 km/h 70 km/h70 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 tony50 km/h 80-90 km/h110-130 km/h
Samochód kempingowy powyżej 3,5 tony50 km/h 70 km/h70 km/h

* Na wybranych odcinkach ograniczenie prędkości może wzrosnąć do 90 km/h.
** Na wybranych autostradach maksymalna prędkość wynosi 130 km/h. Na innych odcinkach jest to tylko 110 km/h. Zmiany te są regulowane znakami drogowymi, które dostosowują prędkość.

Motocykle i samochody o masie do 3,5 tony mogą poruszać się po autostradzie z prędkością do 110 km/h. Na wybranych autostradach możliwa jest jazda z prędkością do 130 km/h. Ograniczenia prędkości są zmniejszone, jeśli podróżujesz samochodem z przyczepą lub kamperem, ograniczenie prędkości wynosi 80 km/h. Wyjątkiem są kampery o masie do 3,5 tony, które mogą poruszać się po autostradzie z prędkością od 110 do 130 km/h. Grzywny za przekroczenie prędkości są w Danii wysokie. Za przekroczenie prędkości w strefach zamieszkania, ale także w wiosce, poza wioską i na autostradzie, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 6500 DKK, w zależności od tego, o ile przekroczyłeś limit.

Czy wiesz, jakich zasad i przepisów ruchu drogowego należy przestrzegać w Danii?

Sieć autostrad w Danii – przegląd odcinków

Sieć autostrad w Danii jest najgęstsza spośród wszystkich krajów skandynawskich. Autostrady nie mają własnej numeracji i dlatego nazywane są drogami europejskimi lub duńskimi.

Drogi europejskie

AutostradyUżywane odcinkiDługość
E20Esbjerg – Odense – Kopenhaga – Szwecja E20313 km
E39Hirtshals – Ålborg60 km
E45Frederikshavn – Ålborg – Århus – Niemcy A7357 km
E47Rødby – København – Helsingør201 km
E55Gedser – Kopenhaga – Helsingør192 km

Główne drogi krajowe

LiczbaOdcinki w eksploatacji
O 4(Sjælland) Ishøj – Ballerup
8(Jutlandia) Kliplev – Sønderborg
9(Fyn) Odense – Svendborg
15(Jutlandia) Aarhus – Silkeborg – Herning – Ringkøbing
16(Sjælland) Kopenhaga – Allerød – Frederiksværk (Jutlandia) Grenaa – Randers – Holstebro – Ringkøbing
18(Jutlandia) Herning – Vejle
21(Sjælland) Kopenhaga – Roskilde – Holbæk – Herrestrup – Randers
23(Sjælland) Elverdam – Nr. Jernløse
Sieć autostrad w Danii

By Motorway_map_Denmark.svg: User: Michiel1972derivative work: [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0, CC-BY-SA-3.0 lub GFDL], via Wikimedia Commons

Grzywny za jazdę po duńskich autostradach

W Danii mandaty są bardzo wysokie, więc lepiej jest przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W Danii dość powszechne jest płacenie grzywny na miejscu, dla obcokrajowców jest to wymagane, na miejscu i natychmiast! Duński system punktowy ma również zastosowanie do obcokrajowców, a jeśli w wyniku systemu punktowego na kierowcę zostanie nałożony zakaz prowadzenia pojazdów, ma on zastosowanie tylko w Danii.

Kierowcy, którzy nie uiszczą opłaty za przejazd mostem Storebælt, będą musieli zapłacić mandat w wysokości 600 DKK plus odpowiednią opłatę obowiązującą za przejazd przez most.

Przekroczenie prędkości jest jednym z najczęstszych mandatów. Przekroczenie prędkości w dzielnicy mieszkalnej, w gminie, poza gminą lub na autostradzie podlega karze grzywny w wysokości od 1 000 do 6 500 DKK, w zależności od stopnia przekroczenia dozwolonej prędkości.

Za przejechanie sygnalizacji świetlnej, jazdę pasem zarezerwowanym dla nadjeżdżających pojazdów lub niezachowanie bezpiecznej odległości grozi mandat w wysokości 2 000 DKK.

Zwolnienie z opłat za autostrady (samochody elektryczne itp.)

Jak już wspomniano, w Danii autostrady są płatne, tj. bezpłatne. Oznacza to, że większość pojazdów silnikowych nie potrzebuje winiety i nie musi uiszczać żadnych opłat drogowych.

Brak ciężarówek

W Danii nie ma zakazu poruszania się ciężarówek. Oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń w ruchu ciężarówek, ani w święta czy weekendy.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czy w Danii obowiązują winiety lub opłaty drogowe?

Nie, w Danii nie ma winiet ani opłat drogowych. Autostrady i drogi ekspresowe nie są płatne, a zatem korzystanie z nich jest bezpłatne. W Danii płatne są mosty Storebæltsbroen i Øresundsbroen.

Ile kosztuje przejazd przez płatne mosty w Danii?

Mosty Storebæltsbroen i Øresundsbroen w Danii są płatne. Przejazd przez most Storebæltsbroen samochodem do 6 metrów kosztuje 275 DKK (160 PLN), a motocyklem 145 DKK (85 PLN). Przejazd przez most Øresundsbroen samochodem osobowym do 6 metrów kosztuje 455 DKK (270 PLN), a motocyklem 230 DKK (140 PLN).

Ile kosztują najczęściej wybierane rejsy promowe w Danii?

Dania to kraj, w którym promy są częstym i istotnym elementem transportu. Prom z Niemiec do Danii, Puttgarden do Rødby, kosztuje około 81,50 EUR. Z Danii do Szwecji, Frederikshavn do Göteborga kosztuje 161,00 EUR. Z Danii do Norwegii, Hirtshals do Kristiansand kosztuje 158,00 EUR.

Więcej informacji o podróżowaniu po Danii

Eurowinieta, Wielki Pas – Storebælt, Øresundsbroen, BroPas

Poprzedni artykułWinieta autostradowe Austria 2024
Następny artykułWinieta autostradowe Słowenia 2024
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj