Samochód się nie uruchamia – najczęstsze przyczyny i co robić

0
98
samochód nie chce się uruchomić

Śpisz w drodze do pracy, ale samochód nie chce odpalić? Być może nie odczuwasz zbytniej ulgi, ale nie jesteś pierwszy ani ostatni. Istnieje jednak kilka możliwych usterek, które mogą uniemożliwiać pomyślne uruchomienie samochodu. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się razem, jakie są najczęstsze z nich w praktyce i przedstawimy ich rozwiązania.

Jeśli pojazd nie chce się uruchomić, nie panikuj. Każdy problem ma swoje rozwiązanie i nawet w tym przypadku może to być błahostka. Najczęstsze przyczyny to:

  • rozładowany lub uszkodzony akumulator samochodowy,
  • brak paliwa,
  • zatkany filtr paliwa,
  • problem z immobiliserem,
  • uszkodzony alternator,
  • uszkodzony rozrusznik.

Martwy, uszkodzony lub źle podłączony akumulator samochodowy

Kontrolka ładowania nie zapaliła się podczas rozruchu? Zostawiłeś włączone światła? Zapomniałeś odłączyć przednią kamerę od zasilania? Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój samochód nie chce zapalić z powodu rozładowanego akumulatora.

Zaletą tego problemu jest to, że w praktyce ma on stosunkowo proste rozwiązanie. Jeśli akumulator nie jest uszkodzony, wystarczy wyjąć kable rozruchowe i ponownie uruchomić samochód. Po pomyślnym uruchomieniu samochodu, pozwól mu pracować na biegu jałowym przez kilka minut, a następnie możesz jechać. I nie martw się, akumulator naładuje się wystarczająco podczas jazdy.

Wypróbuj kable rozruchowe lub powerbank

Jeśli nie masz obecnie kabli rozruchowych, nie rozpaczaj. W dzisiejszych czasach duży odsetek kierowców ma je przy sobie. Wystarczy zapytać przechodnia, a pomoże ci uruchomić samochód.

Jednak oczywistą i coraz częściej stosowaną alternatywą dla konwencjonalnych kabli rozruchowych są banki energii rozruchowej. Patrząc na nie, oczywiste jest, że nie różnią się one zbytnio od, na przykład, klasycznych power banków, których wielu z nas używa od wielu lat do rutynowego ładowania naszych telefonów komórkowych.

Są to jednak poręczne urządzenia przenośne, które zapewniają zapasową moc do uruchomienia samochodu. Ich działanie polega na magazynowaniu energii elektrycznej, która jest następnie w stanie przekazać wystarczającą ilość prądu do uruchomienia silnika pojazdu.

Klasyczny push-pull również działa

Ale można też pomóc sobie prostym ściśnięciem. Jak to zrobić? Włącz zapłon, aby prąd zadziałał, wyciągnij, zahamuj. Zostaw otwarte przednie drzwi i pchaj tuż obok drzwi kierowcy, najlepiej za słupkiem, abyś mógł użyć kierownicy do wskazania kierunku jazdy w razie potrzeby i łatwo wskoczyć z powrotem do samochodu.

Gdy samochód nabierze pewnej prędkości, przynajmniej na tyle dużej, by można było go uruchomić, wskocz do niego, wrzuć drugi bieg (lub trzeci, w zależności od prędkości) i zwolnij sprzęgło. Zwolnij sprzęgło, gdy usłyszysz pracę silnika. Uważaj, aby puścić sprzęgło z wyczuciem, nie powinno ono zbytnio drgać wraz z silnikiem. Po puszczeniu sprzęgła silnik powinien się uruchomić i powinieneś być w stanie odjechać.

Uważaj na uszkodzenia lub złe połączenia

Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia akumulatora, lepiej odłóż podróż. Przesiądź się do innego samochodu lub środka transportu i nie ryzykuj życiem. Zabierz akumulator do mechanika, który profesjonalnie oceni jego bezpieczeństwo i inne możliwe zastosowania. Może się również okazać, że akumulator nie jest prawidłowo podłączony do samochodu.

Należy pamiętać, że żywotność akumulatora wynosi od czterech do sześciu lat. Jeśli więc Twój akumulator jest starszy, zdecydowanie zalecamy rozważenie jego wymiany. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko, że Twój samochód gdzieś i kiedyś Cię opuści. Cena nowych akumulatorów nie jest tak wysoka, a ryzyko potencjalnych problemów jest znacznie zmniejszone.

Brak paliwa

Czy kontrolka paliwa świeci się od kilku kilometrów? Jeśli tak, to brak paliwa może być powodem, dla którego samochód nie chce odpalić. Dlatego warto mieć przynajmniej przybliżony obraz stanu baku i liczby kilometrów przejechanych od ostatniego tankowania.

Wielu kierowców ma zapasowy kanister w bagażniku na takie przypadki. Jeśli nie jesteś jednym z nich, poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół lub innych przejeżdżających kierowców. Przyniosą ci paliwo i przywrócą silnik do pracy. Większość kierowców ma również pomoc w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, z której można skorzystać w tym zakresie.

Zatkany filtr paliwa

Inną usterką uniemożliwiającą uruchomienie silnika może być zatkany filtr paliwa. Jest to integralna część każdego silnika spalinowego. Chroni on silnik i stara się zapobiegać przedostawaniu się problematycznych zanieczyszczeń lub innych cząstek stałych do zbiornika paliwa.

Gdy filtr paliwa jest zatkany, silnik pracuje nierówno, a samochód ma tendencję do zatrzymywania się przy ruszaniupod górę. Działa to w sytuacjach, w których nieco mocniej wciskamy pedał gazu.

Jeśli więc doświadczasz czegoś takiego, rozważ wymianę filtra paliwa na nowy.

Problem z immobilizerem

Ale immobiliser, urządzenie używane do ochrony pojazdów silnikowych przed nieautoryzowanym użyciem, może również powodować problemy. Jego główną funkcją jest zapobieganie uruchomieniu silnika pojazdu bez obecności odpowiedniego elementu identyfikacyjnego, zwykle kluczyka elektronicznego. W ten sposób immobilizer zapobiega kradzieży, ale w niektórych przypadkach może również powodować nieprzyjemne problemy związane z rozruchem.

Jak jednak zidentyfikować problem z immobilizerem? To proste. Jeśli samochód uruchamia się, ale po kilku sekundach silnik zatrzymuje się, najprawdopodobniej immobiliser jest uszkodzony. W niektórych sytuacjach taki problem można rozwiązać po prostu wymieniając kluczyk, ale w innych taki krok nie rozwiąże problemu. Odwiedź ekspertów, którzy zajmują się naprawą immobiliserów, a oni z przyjemnością Ci doradzą.

dlaczego samochod nie odpala

Uszkodzony alternator

Alternator jest kluczową częścią każdego samochodu. Jego głównym zadaniem jest generowanie energii elektrycznej i ładowanie akumulatora w celu zapewnienia niezawodnego rozruchu silnika. Jeśli Twój samochód nie chce odpalić, może to być spowodowane problemami z alternatorem.

Jak zidentyfikować taki problem? Po przekręceniu kluczyka do pierwszej pozycji i uruchomieniu silnika, kontrolka ładowania zapali się normalnie, ponieważ alternator jeszcze nie pracuje. Po uruchomieniu kontrolka powinna jednak zgasnąć. Jeśli kontrolka pozostaje włączona, problem występuje gdzieś pomiędzy akumulatorem a alternatorem.

Zły rozrusznik

Źle działający rozrusznik również może powodować problemy. Jak zidentyfikować taki problem? Podczas przekręcania kluczyka należy słuchać dźwięków wydawanych przez samochód. Jeśli po uruchomieniu słychać tylko kliknięcie lub podobny dźwięk, a silnik nie reaguje, problem dotyczy rozrusznika. W takim przypadku należy oddać samochód do profesjonalnego warsztatu.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Dlaczego samochód nie odpala?

Jeśli Twój samochód nie chce odpalić, nie panikuj. Każdy problem ma rozwiązanie i nawet w tym przypadku może to być błahy problem. Najczęstsze przyczyny to: rozładowany lub uszkodzony akumulator samochodowy, niski poziom paliwa, zatkany filtr paliwa, problem z immobilizerem, uszkodzony alternator, uszkodzony rozrusznik.

Skąd mam wiedzieć, czy mój akumulator samochodowy jest rozładowany lub uszkodzony?

Kontrolka ładowania nie zapaliła się podczas rozruchu? Czy światła były włączone? Zapomniałeś odłączyć przednią kamerę od źródła zasilania? Jeśli tak, samochód prawdopodobnie nie chce zapalić z powodu rozładowanego akumulatora. Jeśli akumulator nie jest uszkodzony, wystarczy wyjąć kable rozruchowe i ponownie uruchomić samochód. Po pomyślnym uruchomieniu samochodu pozwól mu pracować na biegu jałowym przez kilka minut, a następnie możesz ruszyć w drogę. Nie martw się, akumulator naładuje się wystarczająco podczas podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj